Zamknij

Auta hybrydowe: co powinieneś o nich wiedzieć

14:30, 28.06.2022 . Aktualizacja: 14:34, 28.06.2022
Skomentuj

Auta hybrydowe już nie są czymś nowym i trudno dostępnym, ponieważ stają się coraz bardziej popularne. W ostatnim czasie mocno się rozpowszechniają, zyskując duże uznanie wśród kierowców. Ludzie zaczęli traktować je tak samo, jak samochody z silnikiem diesla lub klasyczne samochody z napędem benzynowym. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Na ulicach widać coraz więcej samochodów z napędem hybrydowym. Są świetną alternatywą dla aut z silnikiem diesla czy silnikiem benzynowym, ponieważ:

  • pozwalają zaoszczędzić na paliwie,
  • są ekologiczne,
  • są tanie w utrzymaniu.

Silniki aut hybrydowych

Samochody hybrydowe są napędzane przez 2 silniki, mianowicie przez silnik spalinowy (diesel albo benzynowy) oraz elektryczny. Warto wiedzieć, że nie każdy pojazd hybryda działa w identyczny sposób, ponieważ wyróżnia się kilka rodzajów napędu hybrydowego.

Mikrohybrydy

W tzw. mikrohybrydach silnik elektryczny nie jest odpowiedzialny za napędzanie samochodu, a jego rolą jest tylko zastępowanie alternatora i rozrusznika. Ponadto może uczestniczyć we włączaniu silnika spalinowego, a podczas jazdy funkcjonuje jako generator prądu. Oprócz tego silnik elektryczny w takim samochodzie odzyskuje także energię, kiedy kierowca zwalnia i hamuje. Prąd wyprodukowany w ten sposób ładuje akumulator.

Hybrydy łagodne

Łagodne hybrydy są już trochę bardziej skomplikowaną konstrukcją, ale trzeba zaznaczyć, że i tutaj silnik elektryczny nie jest odpowiedzialny za napędzanie samochodu. Ponadto wspiera pracę silnika spalinowego, poprzez przekazywanie mu swojej mocy. W ten sposób silnik spalinowy może  mieć mniejszy rozmiar i spalać mniej paliwa.

Źródło: https://ofertytoyota.pl/samochody/toyota-corolla-hatchback/

Hybryda pełna

W przypadku pełnej hybrydy silnik elektryczny ma dość dużo funkcji. Można jeździć nim na przykład w mieszanym trybie, w którym układ napędowy działa z wykorzystaniem silnika elektrycznego, spalinowego oraz akumulatorów. Przełączanie pomiędzy silnikami można dopasować indywidualnie według swoich wymagań.

Hybryda typu plug-in

Hybrydy typu plug-in umożliwiają ładowanie ze zwykłego gniazdka (na przykład w garażu lub na stacji szybkiego ładowania). Podczas jazdy na krótkich trasach w zasadzie nie trzeba włączać silnika spalinowego pomiędzy ładowaniami.

Trzeba też wiedzieć, że hybryda plug-in nie jest całkowicie elektryczna. Temu rodzajowi samochodu nie przysługują tzw. zielone tablice rejestracyjne.

Historia aut hybrydowych

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pierwszą hybrydą w historii był pojazd Lohner-Porsche Mixte Hybrid, który powstał w 1900 roku. W tym samochodzie silnik spalinowy produkował prąd dla silników elektrycznych , które odpowiadały za napędzanie kół. W późniejszym okresie trwały wieloletnie prowadzone przez innych producentów z branży motoryzacyjnej. Ostatecznie pierwsze samochody z napędem hybrydowym produkowane masowo wyjechały na drogi dopiero w 1997 roku, a modelem była Toyota Prius.

Obecnie większość marek posiada w swej ofercie auta hybrydowe, lecz niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie wciąż jest Toyota.

Podsumowanie

Popularność samochodów z napędem hybrydowym jest spowodowana przede wszystkim tym, że pojazdy te umożliwiają znaczne oszczędności na paliwie. Niewątpliwie to niezwykle ważna zaleta, zwłaszcza gdy uwzględnimy rosnące ceny benzyny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

nantynanty

0 0

pełna wygodniejsza niż plug-ig 17:52, 29.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

staniakstaniak

0 0

jeśli chodzi o nasz rynek najlepsze są te od toyoty, najbardziej ekonomiczne i korzystające z praw fizyki, dzięki czemu mało paliwa spalają na poziomie koło 3l na sto 18:18, 29.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%