Zamknij
REKLAMA

Te czasy już nie wrócą. Sopocki Monciak lat 80. [VIDEO]

2019-10-21 13:31:04
REKLAMA

Ul. Bohaterów Monte Cassino to prawdopodobnie najbardziej popularny deptak w Polsce. Każdego sezonu główną spacerową aleję Sopotu przemierzają miliony odwiedzających. Już sama liczba wejść na molo robi wrażenie - tego lata było ich ponad milion, a przecież znaczna część przyjezdnych omija słynny drewniany pomost, zadowalając się urokami okolic.

Czy zawsze tak było?

Kiedy cofniemy się do końca lat '80, nasze miasto wygląda pod wieloma względami inaczej. Zamiast gmachów banków, nowoczesnych klubów i architektury na miarę Krzywego Domku widzimy liczne pawilony, stare tablice informacyjne, lodziarnie czy stoiska z goframi.

Na pierwszy rzut oka możemy dostrzec, że jest to zupełnie inna estetyka. Plac Przyjaciół Sopotu pomimo staromodnego charakteru zachwyca kwiatami, krzewami i bujnymi drzewami górującymi nad tłumem ciągnących turystów.

Podobnie jak dzisiaj, Monciak tamtego czasu jest pełen kontrastów. Z jednej strony obrazy luksusu - piękne kamienice, rzeźba wieńcząca fontannę i chorągiewki rodem z karnawału, z drugiej zaś strony pawilony gastronomiczne - proste budki, "drewniane kloce" o spłowiałych materiałowych nakryciach chroniących przed słońcem.

Gdzie kończy się deptak

Inaczej prezentowało się też przejście między Placem Przyjaciół Sopotu a Placem Kuracyjnym. Aleję spacerową przecinała ul. Grunwaldzka, przed którą zatrzymywali się spacerowicze. Dopiero wiele lat później w miejscu tym powstał tunel, który skierował ruch samochodowy odcinkiem ulicy biegnącym pod ziemią.

Nawet latarnia morska, wtedy jeszcze pełniąca funkcję nawigacyjną, wyglądała inaczej. Komin, który w latach '80 raczej szpecił niż zdobił, dziś jest już nakryty metalowo-drewnianym hełmem z iglicą, który kształtem przypomina odwrócony kielich tulipana.

Wyraźnym zmianom uległ od tamtego czasu również rejon nadmorski. Nad placem góruje monumentalny Dom Zdrojowy, znajdujący się nieopodal Sheraton Sopot Hotel. Uwagę zwraca również przeprowadzona rewitalizacja obiektu Sofitel Grand Sopot.

Choć zmiany, które przeprowadzono w Sopocie spotykają się z różnymi opiniami, warto cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak nasz kurort prezentował się przeszło 31 lat temu.

Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: redakcja@esopot.pl

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz