Zamknij

Pomoc nie tylko dla górali? M. Struk apeluje o wsparcie: "(...) mamy kilkanaście ośrodków i stacji narciarskich"

08:53, 13.01.2021 | P.S
Skomentuj MIECZYSŁAW STRUK. FOT. R. DĄBROWSKA
REKLAMA

Po tym jak rząd zadeklarował udzielenie wsparcia gminom górskim, wielu przedsiębiorców nie kryło rozczarowania, że pomoc obejmie tylko wybrane ośrodki turystyczne. Przedstawiciele branży hotelarskiej, gastronomicy, a także przedsiębiorcy prowadzący zimowe atrakcje w innych częściach Polski odnieśli się krytycznie do planów Rady Ministrów. Jak przekonuje marszałek Mieczysław Struk, w województwie pomorskim znajduje się kilkanaście ośrodków i stacji narciarskich, które potrzebują wsparcia. We wtorek, 12 stycznia, samorządowiec zaapelował w tej sprawie do premiera. 


Apel dot. wsparcia branży turystycznej

Gdańsk, 12 stycznia 2021 roku

 

Szanowny Pan Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów 

 


Ustanowione przez Rząd RP zakazy prowadzenia działalności w branży turystycznej, wprowadzone w związku z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19, mają zastosowanie do terytorium całego kraju i bardzo negatywnie odbijają się na sytuacji wielu podmiotów gospodarczych i samorządów. 11 stycznia br. wicepremier Jarosław Gowin ogłosił program wsparcia tylko dla gmin górskich, który ma pomóc wyłącznie samorządom z południowej Polski. Tymczasem już 21 grudnia 2020 r. wójtowie i burmistrzowie gmin nadmorskich wystąpili do rządu z uzasadnionymi postulatami wsparcia podmiotów działalności turystycznej nie tylko z wybranego regionu, ale na obszarze całego państwa. Postulaty te wicepremier Jarosław Gowin pozostawił bez odpowiedzi. Przypomnę, że w normalnym sezonie zimowym nad polskim morzem wypoczywa wiele tysięcy turystów, a w tym roku wszystkie obiekty stosujące się do rządowych zakazów i przystosowane (często olbrzymim kosztem) do całorocznego pobytu, stoją puste nie mogąc przyjąć klientów. Brak wsparcia ze strony Państwa zagraża ich egzystencji. Turystyka dla wielu obszarów, nie tylko gmin górskich, jest ważnym sektorem gospodarki, a jej kryzys przełoży się na kłopoty pokrewnych branż. 

 

W województwie pomorskim oraz innych ościennych regionach północnej Polski mamy kilkanaście ośrodków i stacji narciarskich. Pomimo bardzo dobrych warunków pogodowych dla uprawiania sportów zimowych i aktualnie trwających ferii, ze względu na zakazy rządowe, muszą być one zamknięte, a prowadzące je podmioty zamiast zarabiać ponoszą straty. Jest to sytuacja dramatyczna dla wielu rodzin i lokalnych prywatnych firm. Tymczasem zadeklarowane przez wicepremiera Jarosława Gowina w dniu 11 stycznia rozwiązania pomijają ww. podmioty i zostawiają je bez pomocy.

 

Panie Premierze, zwracam się z apelem by nie pomijać pomorskich samorządów i podmiotów gospodarczych, gdyż pomocy rządu potrzebują wszystkie samorządy i rodzime firmy funkcjonujące w sektorze hotelarsko-turystycznym, a nie tylko te leżące na południu kraju. Zasady wspólnoty narodowej i poczucia solidarności, o których wielokrotnie wspominał Pan Premier, powinny obejmować wszystkie polskie gminy, ponieważ we wszystkich stosowane są zakazy wprowadzone przez rząd Rzeczpospolitej. 

 

Mieczysław Struk 
Marszałek Województwa Pomorskiego
 

[ZT]7129[/ZT] 

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz