Zamknij

"Na pewno nie będzie w tym roku dużych, spektakularnych wydarzeń" – 760 edycja Jarmarku Dominikańskiego

19:12, 11.07.2020 | A.N
Skomentuj fot. archiwum MTG www.jarmarkdominika.pl
REKLAMA

Koronawirus nie przeszkodził organizatorom najważniejszej imprezy w Gdańsku. Jarmark św. Dominika odbędzie się, ale zmianami wynikającymi z obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Znane na całym świecie wydarzenie rozpocznie się 25 lipca i potrwa do 16 sierpnia.

Ostateczną datę imprezy poznaliśmy w ostatnich dniach maja. Potwierdził ją organizator – Międzynarodowe Targi Gdańskie – oraz manager projektu Adam Aleksiejuk. Największe zmiany dotyczą ustawienia stoisk. Zamiast tradycyjnego układu, po dwóch stronach ulicy, stragany zostaną rozmieszczone tylko po jednej. Ma to pozwolić rozrzedzić zagęszczenie tłumu oraz pozwolić zachować bezpieczne odległości.

– To oczywiście wprost przełożyło się na ilość wystawców. Z ponad 950 w zeszłym roku, liczba ta spadła do 620 w tym roku. To oznacza, że jest około 35% mniej stoisk. Powierzchniowo Jarmark będzie identyczny, ale będzie ta powierzchnia mniej wykorzystana, tak by móc zapewnić odwiedzającym większą swobodę poruszania się – stwierdził Adam Aleksiejuk w rozmowie z portalem gdansk.pl.

Tegoroczna edycja będzie już 760. wydaniem Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Uroczyste otwarcie Jarmarku obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał, do którego każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem. W tym roku będzie miał 760 nut. W tak historycznej oprawie Prezydent Miasta przekazuje kupcom klucz do bram Gdańska.

– Na pewno nie będzie w tym roku dużych, spektakularnych wydarzeń. Ceremonia otwarcia się odbędzie, ale będzie zdecydowanie mniejsza niż zawsze. Najprawdopodobniej nie będzie dużych koncertów. Ale w zeszłym roku zapoczątkowaliśmy ideę organizacji małych, zakładających dwuosobowe składy koncertów z lekką muzyką, między innymi w Parku Świętopełka. Zapowiedź premiera o umożliwieniu mini koncertów, do 150 osób, daje nam tę możliwość. Cieszy nas to, bo to bardzo ważny element i duża wartość Jarmarku św. Dominika – informuje Adam Aleksiejuk.

Zmiany dotkną również strefę gastronomiczną.

– Wszystkie punkty gastronomiczne będą wydawały jedzenie na wynos. Stworzymy strefy konsumpcyjne, na wzór ogródków restauracyjnych. Wymagane w nich będzie przestrzeganie odległości wskazanej w zarządzeniu, z określoną liczbą osób, przy nadzorze naszych pracowników, którzy będą wpuszczali. Do strefy będzie można wejść tylko wtedy, jeśli będą wolne miejsca – informuje manager na łamach gdansk.pl.

Szczegółowe informacje dotyczące Jarmarku nie zostały jeszcze opublikowane. Organizatorzy pracują nad mapą, kalendarium oraz programem wydarzenia.

(A.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz