Zamknij

Zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez samorządy, które przekazały dane wyborców

15:23, 07.05.2020 J.F Aktualizacja: 08:29, 08.05.2020
Skomentuj

[ZT]4626[/ZT]

Jesteśmy zdeterminowani, żeby ustalić, jak było w rzeczywistości. W każdej gminie. Będzie to długotrwały proces, jednak uważamy, że to jest nasze narodowe przywracanie pamięci o Art. 7 Konstytucji RP ? pisze Sieć Obywatelska Watchdog, zapowiadając złożenie do prokuratur zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez samorządy, które przekazały dane wyborców Poczcie Polskiej.

  • Sieć Watchdog chce ścigania JST za udostępnienie danych osobowych Poczcie Polskiej.
  • 8 proc. gmin przekazało spisy, 60 proc. nie zrobiło tego, a 32 proc. udzieliło niejednoznacznej odpowiedzi w sprawie przekazania danych Poczcie.
  • Watchdog ustala, które samorządy przekazały dane mieszkańców.
  • Każde działanie, każda decyzja władz publicznych musi mieć oparcie w przepisach. Mówi o tym artykuł 7 Konstytucji RP: Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Ignorowanie tego artykułu przez rządzących w końcu dotknęło nas powszechnie ? podnosi Sieć Obywatelska Watchdog.

- W Polsce jest zwyczaj, że władza ma rację. Ale czy mierzy się z konsekwencjami własnych decyzji? Rzadko. Tym razem namówiła do bezprawnego działania, czyli przekazania Poczcie Polskiej spisów wyborców, część samorządów. I to one, jako pierwsze, za to bezprawie odpowiedzą ? pisze sieć w komunikacie.

Watchdog podkreśla, że skoro nie mamy dziś w Polsce wpływu na władzę centralną, rozpoczyna rozproszoną kontrolę praworządności i przestrzegania artykułu 7 przez samorządy.

Sieć zapytała wszystkie gminy o to, czy przekazały Poczcie Polskiej listy wyborców lub czy zamierzają to zrobić przed przyjęciem ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.

Na razie nie minął termin odpowiedzi, ale ? na podstawie danych z około 30 proc. urzędów wiemy, że 8 proc. gmin przekazało spisy, 60 proc. nie zrobiło tego, a 32 proc. udzieliło niejednoznacznej odpowiedzi. - Jesteśmy zdeterminowani, żeby ustalić, jak było w rzeczywistości. W każdej gminie. Będzie to długotrwały proces, jednak uważamy, że to jest nasze narodowe przywracanie pamięci o Art. 7 Konstytucji RP ? komentuje Watchdog.

Sieć podkreśla, że dane zbiera w konkretnym celu. - Składamy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Powiecie, że prokuratury nie podejmą? To się okaże. Nad prokuratorami są sądy. Sprawy będą się ciągnąć latami, ale cel jest wyższy. Cały system ochrony praw musi zacząć bronić Art. 7. Inaczej nie ma dla Polski demokratycznej przyszłości. Obywatele właśnie się o tym boleśnie przekonali ? pisze Sieć.

Pierwsze dwanaście zawiadomień właśnie zostało wysłane. Dotyczą one gmin: Boguty-Pianki, Dobra (małopolskie), Gielniów, Klonowa, Łochów, Nurzec-Stacja, Pniewy (mazowieckie), Radziłów, Siemiątkowo, Smyków, Widawa, Witonia.

(Portal Samorządowy)

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RafałRafał

0 0

Super info jak wszystko, na co to komu. 09:50, 08.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%