Zamknij

Szymon Hołownia w Gdańsku „Chcę kandydować w wyborach prezydenckich”

23:01, 08.12.2019 | Emil Bogumił
REKLAMA
Skomentuj

Słowa już były, czas działać. Powiem to po raz pierwszy. Na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone wybory mające wyłonić prezydenta RP. Chcę w nich kandydować – powiedział na spotkaniu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Szymon Hołownia. Z jakim programem chciałby wystartować?

"Dlaczego Teatr Szekspirowski? Bo to bardzo dobre miejsce, by zakończyć hamletyzowanie. Dlaczego Gdańsk? Gdańsk generalnie jest dobrym miastem, by zaczynać nową rzeczywistość" – powiedział na początku spotkania Szymon Hołownia. Główny bohater niedzielnego wieczoru oparł wystąpienie na negowaniu wszechobecnej nienawiści, której skutkiem było zamordowanie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Początek kampanii wyborczej

Hołownia przedstawił się w opozycji do obecnych postaci polskiej polityki. Stwierdził, że tylko osoba spoza „systemu” jest w stanie uzdrowić państwo. Brak przynależności partyjnej uważa za atut i chciałby, aby jego pracodawcą został naród. Przedstawił też system finansowania kampanii. - "Nie ma żadnych pieniędzy Dominiki Kulczyk, Staraka, jezuitów. […] Kampania wystartuje na początku roku. Na kampanię mogą iść datki osób fizycznych i na to liczę."

Jaki byłby Prezydent Hołownia?

Szymon Hołownia znany jest z religijności. W latach 2007–2012 był dyrektorem programowym stacji telewizyjnej Religia.tv. Często stoi w opozycji do polskich hierarchów kościelnych i popiera „Kościół papieża Franciszka”. Mówi i pisze o potrzebie odnowy Kościoła tak, by nadążał za współczesnymi realiami. Dziennikarz znany jest również z proekologicznych postaw. - "Chcę Polski, w której każdy akt prawny jest oglądany pod względem skutków dla Ziemi, dla wody – powiedział 8 grudnia w Gdańsku."

W wystąpieniu, które rozpoczęło jego polityczną karierę, zwracał uwagę na potrzebę solidarności i wspólnotowość. Odwoływał się również do potrzeby funkcjonowania silnych samorządów. Zauważył, że wspomniany wcześniej Kościół należy w Polsce zreformować. - "Trzeba dziś przeprowadzić przyjazny rozdział Kościoła od państwa. Wiem, bo widzę to na własne oczy. Tego nie będzie w stanie zrobić nikt, kto wywodzi się z partii. System się zawiesił, żeby się odwiesił, musimy zamontować w nim niepartyjny bezpiecznik."

Polska młodych, połączyć tradycję z różnorodnością

Szymon Hołownia mówił też, że nie odpowiada mu obecna sytuacja w Polsce, która „zatrzymała się w latach 90.” Zwracał uwagę na potrzeby młodego pokolenia, więź z Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi i poprawę debaty publicznej. - "Dlaczego nie możemy być równi, ale różni, a nie podzieleni? XXI wiek to wiek nowych pytań, nowych odpowiedzi, nowych pokoleń. Partie mówią o wszystkim, tylko nie o tym, co dla młodych najważniejsze, czyli o tym, jaki świat zostawi im pokolenie rodziców. Polityka to dla mnie jedno z narzędzi robienia zmiany, nie bagno. Dobra polityka nie jest o demonstrowaniu siły, ale po to, żeby pomagać ludziom odkrywać moc."

Szymon Hołownia studiował psychologię w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Dwukrotnie odbywał nowicjat w zakonie Dominikanów. Ma za sobą ponad 20-letnia karierę dziennikarską. Pracował m.in. dla Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, Wprost oraz Newsweeka. Wraz z Marcinem Prokopem prowadził talent show „Mam Talent”. Chętnie działa charytatywnie. Założył fundację Kasisi oraz Dobra Fabryka i białostocki oddział fundacji Pomoc Maltańska. Jego pomoc dociera do ponad 40 tysięcy osób rocznie.

Uruchomiona została oficjalna strona www kandydata na prezydenta: www.szymonholownia.pl

fot. www.facebook.com/szymonholowniaoficjalny/

 

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone