Zamknij

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu. Memorandum marszałka Struka do premiera

09:00, 23.04.2022 | .
Skomentuj ELEKTROWNIA JĄDROWA W BUDOWIE. FOT. HLXANDR/ADOBE STOCK
REKLAMA

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przesłał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu „Memorandum w sprawie programu rządowego dla obszaru oddziaływania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce”. Dokument ten jest zaproszeniem do rozmów nad procesem realizacji i eksploatacji tej kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego państwa inwestycji.

W grudniu 2021 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną lokalizację pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Realizacja tej inwestycji stanowić będzie istotne wyzwanie nie tylko dla funkcjonowania gminy Choczewo, ale także gmin z nią sąsiadujących położonych w powiatach wejherowskim, puckim i lęborskim.

Potrzebny strategiczny program

Memorandum stanowi aktualizację dokumentu przygotowanego i przekazanego stronie rządowej już w 2016 r. Jest to zatem ponowne zaproszenie do całościowego dialogu pomiędzy administracją rządową i samorządową. Jego celem powinno być „uzgodnienie kompleksowych działań niezbędnych dla jak najlepszego wdrożenia przedsięwzięcia, którego znaczenie jest strategiczne dla całego kraju” – czytamy w piśmie marszałka dołączonym do przesłanego dokumentu.

W memorandum wskazano potrzebę przyjęcia Strategicznego Programu Rządowego. Mają w nim zostać zapisane kompleksowe działania, które pozwolą przygotować nasz region na realizację inwestycji tak istotnej dla bezpieczeństwa całego państwa. Wspomniane działania dotyczyć będą obszarów, takich jak: dostępność transportowa, infrastruktura elektroenergetyczna, rozwój gospodarczy, edukacja oraz warunki życia mieszkańców i atrakcyjność osiedleńcza.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu będzie silnym impulsem inwestycyjnym, a zarazem spowoduje zmianą lokalnych warunków życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Jak zauważa marszałek Struk z budową elektrowni wiązać się będzie również konieczność budowy odpowiedniej infrastruktury: dróg, linii kolejowej czy linii elektroenergetycznych, które na zawsze zmienią charakter i krajobraz gminy, w której powstanie elektrownia i jej otoczenia.

– Dodatkowo powstanie zaplecze mieszkalne i usługowe dla budowniczych elektrowni, których docelowa liczba może przekroczyć kilka tysięcy osób. To wszystko budzi wśród mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców poczucie niepewności, a wiele z ich pytań póki co pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego chcemy zwrócić uwagę premiera na potrzebę kompleksowego podejścia do przygotowania całego przedsięwzięcia – zaznacza marszałek Struk.

Memorandum w sprawie programu rządowego dla obszaru oddziaływania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce (plik pdf, 420 KB).

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Pomorskie.eu
Autor: Marcin Szumny

[ZT]12856[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%