Zamknij

Trwa konflikt Kaszubów i producentów Na dobre i na złe. "Zrobiono parodię"

16:27, 21.01.2022 | za: expresskaszubski.pl
Skomentuj Obsada, twórcy i producenci serialu oraz mieszkańcy wsi Juszki w gm. Kościerzyna, gdzie kręcono odcinki serialu Na dobre i na złe. fot. Facebook/Na dobre i na złe
REKLAMA

Producenci serialu "Na dobre i na złe" odnieśli się do zarzutów kaszubskich działaczy o ukazanie w serialu nieprawdziwego obrazu Kaszub. Ich oświadczenie opublikował m.in. Świat Seriali. "Nie zapominajmy, że jest to serial fabularny, a nie dokumentalny i tak, jak nie istnieje Leśna Góra, tak nie istnieje Barania Huta" - piszą.

O niezadowoleniu części kaszubskiej społeczności z ukazania Kaszub w odcinku serialu "Na dobre i na złe" napisały także media ogólnopolskie. W sieci zawrzało. 

Przypomnijmy, że zdaniem niektórych Kaszubów w jednym z odcinków pokazano jednoznacznie i stereotypowo, a ze zwyczaju pustej nocy zrobiono parodię. Nie podobają im się sceny picia wódki przy wystawionych w głównej izbie zwłokach, umiejscowienie akcji w starych budynkach, a także fakt, że w serialowej kaszubskiej miejscowości brak dobrego lekarza.

Zobacz też: W "Na dobre i na złe" pokazano Kaszuby. Niektórzy działacze oburzeni

Swoją odpowiedź na obraz Kaszub i Kaszubów w serialu nagrał Klub Młodych Kaszubów "Cassubia" z Banina. Opublikowali krótki filmik, w którym pokazują, jak żyją na Kaszubach. 

"Mamy piękne domy, dbamy o nasze dzieci, a na pustej nocy są śpiewy a nie pijackie wrzaski" - mówią. 

Zobacz też: Tak je richtich na Kaszëbach! Kontra wobec odcinka "Na dobre i na złe"

Na te wszystkie zarzuty odpowiedzieli producenci serialu. Ich oświadczenie cytuje portal Świat Seriali.

Nie mamy poczucia, aby nasza produkcja pokazywała społeczność Kaszubów w złym świetle. Po emisji odcinków zdecydowanie przeważają pozytywne komentarze. W serialu pokazaliśmy przepiękne kaszubskie plenery, język kaszubski i zanikające tradycje. We wsi Juszki spotkaliśmy samych uprzejmych i gościnnych mieszkańców, a do ról kaszubskich zatrudniliśmy prawdziwych Kaszubów. Nie zapominajmy, że jest to serial fabularny, a nie dokumentalny i tak, jak nie istnieje Leśna Góra, tak nie istnieje Barania Huta.

Portal Wirtualna Polska rozmawiał z Michałem Żebrowskim o jego występie w serialu. 

- Nie widziałem odcinków, więc trudno mi się wypowiedzieć, ale jeżeli są jakiekolwiek zarzuty o stereotypowość, to ja osobiście bardzo chętnie wystąpię w odcinku niestereotypowym o Kaszubach, o których mogę powiedzieć wyłącznie bardzo dobre rzeczy - powiedział aktor Wirtualnej Polsce.

 

 Źródło: Express Kaszubski

(za: expresskaszubski.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%