Zamknij

Uniwersytet Gdański otwiera Centrum Filmowe

11:29, 04.10.2021 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy jest nową jednostką, której zadaniem jest kontynuowanie długiej, sięgającej lat 70 tradycji filmoznawczej na Uniwersytecie Gdańskim, a także koordynowanie już istniejących, różnorodnych działań związanych z kulturą filmową i rozwijanie nowych.

Kierunki filmowe na Uniwersytecie Gdańskim cieszą się niesłabnącą popularnością, a Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz Produkcja form audiowizualnych, mieszczą się w dziesiątce najpopularniejszych kierunków na uczelni. Nowopowołane Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy ma scalać, integrować i intensyfikować działalność filmową na uniwersytecie.

W ramach Centrum Filmowego UG będą kontynuowane takie inicjatywy jak wydawanie pisma naukowego „Panoptikum”, internetowego magazynu filmowego „Cinerama”, organizacja krajowych i międzynarodowych konferencji filmoznawczych, festiwali i przeglądów filmowych (np. CineramaFest). Do tego dochodzą projekcje filmowe ułożone w cykle edukacyjne, stąd noszące nazwę akademii: Akademia Filmu Polskiego oraz Akademia Filmu Dokumentalnego.

Czym jeszcze zajmie się Centrum Filmowe UG?

  • Pomocą w produkcji filmów studenckich
  • Organizacją pokazów filmowych – otwartych dla wszystkich mieszkańców Gdańska i okolic!
  • Organizacją wystaw związanych z filmem i mediami
  • Edukacją filmową – już niedługo zaprezentujemy specjalną ofertę dedykowaną najmłodszym oraz szkołom
  • Wspomaganiem działalności naukowej – w przyszłym roku zorganizujemy XXVIII edycję konferencji „Visible Evidence”, która jest najważniejszą światową konferencją poświęconą kinu dokumentalnemu. Po m.in. Los Angeles, Buenos Aires, Stambule czy Frankfurcie konferencja zawita po raz pierwszy do naszej części Europy, do Gdańska
  • Realizacją planu długofalowego, czyli dążeniem do budowy Centrum Ruchomego Obrazu

Wszystkie działania Centrum będą realizowane przy ogromnym udziale studentów, rolą personelu jednostki będzie studentom pomóc, ukierunkować, a nie – prowadzić działalność dla nich i zamiast nich. Centrum będzie również otwarte na miasto i otoczenie społeczne, w założeniu ma stać się znaczącym miejscem na mapie kulturalnej Trójmiasta. Wreszcie, Centrum będzie dbało o kontakty międzynarodowe, wzmacniając międzynarodową pozycję Uniwersytetu Gdańskiego, promując polską kulturę i wzbogacając naszą wiedzę o kulturze ludzi z innych stron świata.

Działania Centrum Filmowego (pokazy, wystawy, spotkania) będą się odbywały w pomieszczeniach Biblioteki Głównej UG, obecnie wyposażanej w profesjonalny sprzęt kinowy.

Szczegółowy program i rozbudowany opis działań Centrum Filmowego można znaleźć tutaj: kliknij i sprawdź.

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%