Zamknij

Otwarcie Jarmarku św. Dominika! W sobotę pierwszy dzień Festiwalu Cudów

08:56, 27.07.2024 . Aktualizacja: 08:57, 27.07.2024
Skomentuj
reo

27 lipca, o godz. 10.00 po raz pierwszy zostaną otwarte domki 764. Jarmarku św. Dominika. Oficjalna Ceremonia Otwarcia Festiwalu Cudów, rozpocznie się o godz. 12.00, przed Dworem Artusa, a jej zwieńczeniem będzie tradycyjne przekazanie klucza do miasta kupcom oraz parada barwnych postaci, które przejdą ulicami Głównego Miasta. Tak zostanie zainaugurowane jedno z największych i najfajniejszych plenerowych wydarzeń w Europie, które potrwa do 18 sierpnia.

Ceremonia Otwarcia Jarmarku św. Dominika to tradycja gdańskiego wydarzenia, która przyciąga uwagę setek gdańszczan oraz turystów. Uroczyste rozpoczęcie 764. Jarmarku św. Dominika odbędzie się na przedprożu Dworu Artusa. Rozpocznie się w samo południe. Znajdziemy w nim elementy od lat związane z Ceremonią Otwarcia wydarzenia, ale także kilka nowości. Punktem kulminacyjnym stanie się przekazanie przez Prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz kupcom klucza do bram miasta. Następnie ulicami Długą i Tkacką ruszy parada barwnych postaci, które będą odgrywać scenki rodzajowe, aż do Przystanku Równość.

OTWARCIE JARMARKOWYCH PRZYSTANKÓW

Nowością pierwszego dnia tegorocznego Jarmarku będzie otwarcie każdego ze specjalnych przystanków.

Przystanek Smaków na Skwerze Świętopełka

Strefa, której nie ominie żaden z odwiedzających Jarmark, zostanie otwarta z pierwszym kramem – czyli o godz. 10. To przestrzeń, w której zaprezentują się Regiony i Miasta Polski, zapraszając Turystów i Mieszkańców Pomorza do ich odwiedzenia. To tutaj czekać będą ciekawe atrakcje m.in. konkursy, degustacje, wystawy oraz wielkoformatowa gra Spy Guy Pomorskiego, która zabierze uczestników w podróż po zakątkach i najciekawszych zabytkach regionu.

Przystanek Równość na Skwerze Heweliusza

O godz. 13 działanie przystanku rozpocznie koncert zespołu Ludzie. Mniej więcej w tym czasie na przystanku pojawi się parada z Ceremonii Otwarcia. Natomiast godzinę później rozpocznie się najbardziej kolorowa i radosna impreza jarmarkowa – Parada Maskotek. Wśród wesołego gwaru i dźwięków muzyki wyruszy razem z odwiedzającymi Jarmark ku Przystankowi Przygoda z AmberSky. Będzie to widowisko pełne barw, śmiechu i niespodzianek.

Przystanek Przygoda z AmberSky na Targu Rybnym

Przed gośćmi Jarmarku zostanie otwarty magiczny świat zabawy i uśmiechu, a uczynią to maskotki, które w komplecie zaprezentują się na Przystanku Przygoda z AmberSky. Zobaczymy również pokazy taneczne, eksperymenty naukowe przeprowadzone przez Centrum Nauki Hevelianum, a także zapalenie znicza olimpijskiego, który będzie symbolem rozpoczęcia Olimpiady Dominika. Na przedstawienia znanego i lubianego przez wszystkich Bajkowiska zaprasza Kino Helios.

Przystanek Retro na Długich Ogrodach

Gdy wybije godzina 15 GRH Retrospekcja rozpocznie spektakl, który ukaże modę z czasów 70. i 80. poprzedniego wieku. Modele i modelki odziani w stylowe kreacje będą przemierzać wybieg, budząc w widzach wspomnienia ówczesnej kreatywności modowej. Po pokazie modele będą dostępni na Przystanku Retro, aby wykonać sobie z nimi pamiątkowe fotografie.

Przystanek Port Gdańsk pod Żaglami na Ołowiance

O godz. 18 oficjalnie rozpocznie działanie – w swoim stylu – przystanek Port Gdańsk pod Żaglami. Na scenie zaprezentuje się zespół Pan B. czyli czterech muzyków grających pop/rockowe piosenki w bluesowym klimacie.

W każdą sobotę Jarmarku, o godz. 21.00 zapraszamy również na pokaz świetlno-muzyczny Koła Widokowego na Ołowiance. 

Więcej o jarmarkowych przystankach oraz dziennym programie wydarzenia na: jarmarkswdominika.pl.

JARMARKOWE ULICZKI TEMATYCZNE

Przechadzając się pomiędzy stoiskami handlowymi Jarmarku św. Dominika będzie można trafić na tematyczne, wyjątkowe uliczki.

Uliczka Pomorska:
Lokalizacja: ul. Szeroka

Uliczka Pomorska to wyjątkowe miejsce, które kusić będzie wszystkich regionalnymi przysmakami i naturalnymi produktami. Będzie można spotkać na niej pomorskich rzemieślników z ich przepięknym rękodziełem. Dostępne będą również stoiska z produktami i usługami podmiotów, które ekonomię łączą z wrażliwością społeczną. Tutaj z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Strefa Grafiki i Plakatu – Digital Art.
Lokalizacja: ul. Tkacka

Ulica Tkacka, obok tradycyjnego rękodzieła, przyniesie spotkania ze sztuką cyfrową. Gospodarze tej nowatorskiej strefy nie skorzystają jednak z tradycyjnych narzędzi w celu stworzenia obrazu, a sięgną do komputerowych symulacji – kreując plakaty, komputerowe grafiki i witraże. Jednocześnie pozostawią odwiedzającym swobodę interpretacji prac. To często kolorowe i odważne iluzje, które doskonale unowocześnią każde wnętrze i zaprezentują otwarcie się tradycji Jarmarku na świat fantastyki i nowości. Cyfrowa przestrzeń z sukcesem zadebiutowała na Jarmarku w 2023 roku.

Uliczka Polskich Projektantów Mody
Lokalizacja: ul. Straganiarska

Strefa Polskiej Mody – od wielu lat projektanci, poprzez unikatowe projekty, zapraszają odwiedzających Jarmark św. Dominika do świata mody. Moda ta często wykracza jednak poza granice tradycyjnych krojów – choć czerpie również z klasyki. Twórcy z ul. Straganiarskiej gwarantują indywidualne, najczęściej polskie projekty. Projekty odważne i nieoczywiste, które podkreślą tożsamość każdego, kto pragnie uwypuklić swą osobowość również poprzez styl ubioru czy dodatków.

Strefa kolekcjonerów – historyczne cuda
Lokalizacja: Przystanek Retro, ul. Długie Ogrody

To właśnie do Gdańska przybywają kupcy z całej Europy, by handlować i wymieniać się zabytkowymi cudami. To miejsce dla odwiedzających w każdym wieku, aby spotkać tradycję mieszającą się z nowoczesnością. Strefa Kolekcjonerów to podróż w czasie – gratka dla pasjonatów starej porcelany i szkła, starych pocztówek, obrazów, oryginalnych mebli, biżuterii, kolekcjonerskich monet i znaczków oraz tysięcy innych historycznych cudów i drobiazgów, które czekają na odkrycie i zasługują na dalszą, nową historię.

Uliczka Artystyczne Podwale
Lokalizacja: ul. Podwale Staromiejskie i Grobla IV

Artystyczne Podwale reprezentują rękodzielnicy, twórcy małych manufaktur i lokalni artyści. Prezentowany przez nich asortyment to doskonała okazja do spotkania ze sztuką klasyczną lub bardziej nowoczesną. To uliczka z tradycyjnym rzemiosłem, z szansą na zakup unikatowej ceramiki, biżuterii, bursztynu, ręcznie robionych świec oraz malarstwa – nie tylko na płótnie - lub nowoczesnych, autorskich drobiazgów i cudów, które doskonale wpisują się w kupiecki charakter i historię Gdańska.

XXIX ŚWIĘTO CHLEBA W GDAŃSKU

Już od 29 lat jednym z ważnych wydarzeń programowych Jarmarku św. Dominika jest Święto Chleba. Tegoroczna edycja odbędzie się 28 lipca (niedziela) na Skwerze Heweliusza, oferując wiele atrakcji i degustacje pysznego pieczywa i wyrobów cukierniczych. Program na scenie i w namiotach programowych będzie towarzyszył odwiedzającym od godziny 10 do godziny 17.

XXIX Święto Chleba wpisuje się w strategię promocji zdrowego żywienia Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, który je finansuje. Dla rzemieślników piekarstwa jest to doskonała okazja do budowania relacji z klientami oraz promowania wysokiej jakości produktów zbożowych, co wpisuje się w trend świadomego planowania posiłków zawierających dobre pieczywo. Podczas Święta Chleba przewidziane są degustacje wyrobów piekarskich i cukierniczych, będzie można wziąć udział w konkursach, w których nagrodami będzie mąka i piekarnicze produkty, oraz cieszyć się występami artystycznymi m.in. wspólnie śpiewać szanty z Zespołem Trzy Majtki. Teatr Qfer zadba o atrakcje dla młodszych uczestników Święta Chleba. W strefie konsultacji eksperci i dietetycy wesprą zainteresowanych fachową wiedzą, jak wybrać właściwe pieczywo do codziennej diety. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki współpracy komitetu organizacyjnego, w skład, którego wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP, Cechu Piekarzy i Cukierników w Gdańsku oraz MTG. XXIX Święto Chleba w Gdańsku jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Więcej na: jarmarkswdominika.pl/wydarzenia-specjalne/swieto-chleba/

GŁÓWNY SPONSOR JARMARKU - AMBERSKY ZAPRASZA NA CODZIENNĄ ROZRYWKĘ DLA MŁODYCH I STARSZYCH

AmberSky jest pierwszym w historii Jarmarku św. Dominka partnerem tytularnym Przystanku – Przystanek Przygoda z AmberSky. To tam znajdziemy m.in. Strefę Stałych Atrakcji zapewnioną przez głównego sponsora całego wydarzenia: labirynt z zagadkami, kubik sensoryczny, strefę relaksu, tworzenie napisu string art, paszport poszukiwacza przygód, ściana marzeń, Poszukiwacz Skarbów – spływ rwącą rzeką - domek z symulatorem VR i Gdańską Karuzelę. Do stałych atrakcji zaliczają się również Koło Widokowe AmberSky oraz spinning coaster Wirujące Beczki, które znajdziemy na Ołowiance.

JARMARK W STREFIE MIESZKAŃCÓW

Przypominamy, że w dniach 15 lipca – 25 sierpnia obowiązuje jarmarkowa organizacja ruchu. Szczegóły związane ze zmianami funkcjonalności ulic Starego Miasta dostępna jest na stronie https://jarmarkswdominika.pl/dla-mieszkancow/.

Zachęcamy do wybrania się na Jarmark św. Dominika komunikacją miejską. Jeśli jednak na środek komunikacji zostanie wybrany samochód organizatorzy zachęcają do skorzystania ze strefy Park&Ride, która znajdzie się na Placu Zebrań Ludowych – w cenie biletu parkingowego będzie darmowy przejazd tramwajem na i z Jarmarku.

Cena:

  • 15 zł za cały dzień do godz. 23.59
  • 13 zł z Kartą Mieszkańca

Bilet ważny max dla 5 osób.

Bilet ważny na trasie (w 2 strony): 

  • Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Brama Wyżynna
  • Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Hucisko
  • Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Nowe Ogrody
Godziny otwarcia Jarmarku św. Dominika:

Jarmark jest otwarty przez cały tydzień od 10.00 do 20.00. Dodatkowo, w piątki i soboty, stoiska gastronomiczne są czynne do godz. 21.00.

Źródło: gdansk.pl / Urząd Miasta Gdańska

[ZT]26184[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

niebezpiecznieniebezpiecznie

0 0

Dlaczego na jarmarku i nie tylko w tłumie jeżdżą rowery i hulajnogi. Dlaczego nie jest egzekwowane obowiązujące prawo? 15:13, 27.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%