Zamknij

Pomorscy samorządowcy wystosowali memorandum w sprawie budowy elektrowni jądrowej

11:30, 18.05.2023 PAP
Skomentuj PAP PAP

O przekazaniu memorandum rządowi samorządowcy poinformowali w środę podczas konferencji prasowej w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wyjaśnił, że memorandum zostało podpisane przez 26 jednostek samorządu terytorialnego, tj. samorząd województwa pomorskiego, trzy powiaty oraz 22 gminy z terenu województwa.

„Pomorskie samorządy z otwartością podchodzą do perspektyw nowych inwestycji energetycznych w naszym regionie oraz respektują kompetencje rządu Rzeczypospolitej Polskiej w podejmowaniu decyzji w zakresie strategicznych inwestycji. Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie ogromnym wyzwaniem infrastrukturalnym, logistycznym, a także społecznym. To nie jest sama budowa obiektów energetycznych, ale także infrastruktury towarzyszącej, która w znaczący sposób zmieni gospodarkę przestrzenną w tej części naszego województwa, będzie głęboko ingerować w stan środowiska naturalnego, ale czekają nas także poważne zmiany społeczne” – podkreślił Struk.

„Dziś wspólnie przekazujemy ten dokument na ręce Pana premiera Mateusza Morawieckiego, wzywając jednocześnie do rozpoczęcia kompleksowego dialogu na temat przygotowania i przeprowadzenia procesu inwestycyjnego związanego z budową na Pomorzu pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten dokument jest przekazywany również innym osobom, które bezpośrednio odpowiadają za  realizację rządowego programu. Otrzyma ten dokument m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, a także inwestor, czyli spółka Polskie Elektrownie Jądrowe” – dodał marszałek.

„Chcielibyśmy zwrócić uwagę polskiemu rządowi, że w tej sprawie samorządy są gotowe do dialogu. Chcielibyśmy, żeby ten dialog miał charakter partnerski.  Żebyśmy mogli dyskutować o najważniejszych sprawach, które dotyczą tej części województwa pomorskiego” – argumentował.

Działania wskazane w memorandum podzielone zostały na pięć działów: dostępność transportowa, rozwój gospodarczy, edukacja i rozwój zasobów ludzkich, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza,  a także infrastruktura elektroenergetyczna.

Pod dokumentem oprócz marszałka województwa pomorskiego podpisali się wójtowie gmin Łęczyce, Luzino, Choczewo, Linia, Wejherowo, Szemud, Gniewino, Krokowa, Kosakowo, Puck, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Jastarnia, a także prezydenci i burmistrzowie Rumi, Wejherowa, Redy, Pucka, Władysławowa, Helu, Łeba, Cewice, Lębork oraz starości Pucka, Wejherowa, Lęborka. 

dsok/ woj/ 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%