Zamknij

Marzysz o tym, by być jak Steven King? Uniwersytet Gdański otworzy kierunek dla przyszłych pisarzy

14.22, 24.01.2023 . Aktualizacja: 14.22, 24.01.2023
Skomentuj Podpisanie listu intencyjnego między Miastem a Uniwersytetem Gdańskim, fot Dominik Paszliński
REKLAMA

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisali list intencyjny, będący deklaracją współpracy w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury. Zapowiedziano także powstanie nowego kierunku studiów. Już jesienią tego roku w Gdańsku można będzie można na UG studiować Sztukę kreatywnego pisania.    

- Miasto Gdańsk oraz Uniwersytet Gdański deklarują rozwijanie wzajemnej współpracy w zakresie realizacji programu Gdańsk Miasto Literatury, współpracę w zakresie wzajemnej promocji działalności literackiej, w szczególności organizowanie spotkań z literatami, wykładów otwartych i wydarzeń towarzyszących. A także wsparcie w zakresie prowadzenia zajęć na kierunku Sztuka kreatywnego pisania przez uczestników programów miasta wspierających działalność literacką i wspólne organizowanie sympozjów, seminariów i konferencji – czytamy w liście intencyjnym.

Najważniejszym celem sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest umieszczenie kreatywności i przemysłów kulturalnych w centrum strategii rozwojowych miast na poziomie lokalnym oraz wspieranie ich aktywnej współpracy na poziomie międzynarodowym. Gdańsk, który chciałby wejść do tej sieci jako Miasto Literatury, od lat rozwija programy i buduje sojusze, które służą wspieraniu kreatywności. Owocem rozmów o współpracy miasta z Uniwersytetem Gdańskim jest między innymi inicjatywa uczelni służąca powołaniu nowego kierunku studiów, który miałby pozwolić na rozwój talentów literackich na poziomie akademickim, a jednocześnie oferował nowoczesny program zajęć o charakterze praktycznym.

Gdańsk Miastem Literatury

Uniwersytet Gdański, wpisując się w szeroki plan wspierania twórczości literackiej i przyglądając się oczekiwaniom wobec swoich absolwentów, które są zgłaszane ze strony dynamicznie rozwijających się podmiotów przemysłu kreatywnego, podjął właśnie decyzję o utworzeniu nowego kierunku studiów licencjackich pod nazwą Sztuka kreatywnego pisania. Plany uczelni od kilku miesięcy były konsultowane z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, aby powstający kierunek jak najlepiej wpisywał się w szerszy program strukturalny pn. Gdańsk Miasto Literatury, zainicjowany przez Gdańsk wiosną 2022. Pierwsi studenci Sztuki kreatywnego pisania rozpoczną studia już w październiku tego roku.

Czego będą uczyli się przyszli studenci?

Wśród zajęć zaproponowanych przez UG znajdą się m.in. zajęcia praktyczne i kompleksowe przygotowanie teoretyczne z zakresu komiksu i powieści graficznej, współczesnego rynku wydawniczego, literatury dla dzieci i młodzieży, pisania tekstów reklamowych, narracji baz danych, scenopisarstwa i literatury regionalnej, a także dotyczące redakcja tekstu, retoryki, prawa wydawniczego i przekład czy poetyki gier komputerowych. Studia trwać będą trzy lata, pierwsi studenci rozpoczną zajęcia w październiku tego roku. Istotną część zajęć prowadzić będą wykładowcy z doświadczeniem praktycznym w tym pisarze, tłumacze, scenarzyści czy redaktorzy.

Współpraca pomiędzy uczelnią a miastem

Podpisanie listu intencyjnego między Miastem a Uniwersytetem Gdańskim, fot. Dominik Paszliński

Podpisanie listu intencyjnego, którego przesłaniem jest wyrażenie obopólnej woli współpracy Uniwersytetu i władz miasta, jest pierwszym etapem ustaleń, których szczegóły poznamy w najbliższych miesiącach. Rozważana jest między innymi współpraca w zakresie programów rezydencyjnych, wsparcie promocji kierunku czy dodatkowe stypendium fundowane studentce/studentowi wyłonionemu w drodze konkursu. 

List intencyjny w tej sprawie 3 stycznia 2023 podpisali Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska i prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. W spotkaniu brała udział dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG Dziekan Wydziału Filologicznego i dr Marcin Hamkało, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. programu Gdańsk Miasto Literatury. 

Źródło: Urząd Miasta Gdańska / gdansk.pl

[ZT]13672[/ZT]

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

po prostupo prostu

9 0

z tym sie trzeba urodzic 14:50, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MorfeuszMorfeusz

12 0

Już widzę oczami wyobraźni tytuły prac pisanych pod kierunkiem tych feministek z filologii: EMOCJE MOJEJ MACICY, DŻDŻOWNICA MOJA SIOSTRA, DLACZEGO EUTANAZJA FAJNĄ JEST, EMO EMO NOWE NEMO. 18:34, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%