Zapraszamy na wykład prof. Wojciecha Kowalskiego „Od starożytnego fajansu egipskiego do renesansowej majoliki włoskiej”.
Nie jest znane miejsce ani czas wynalezienia fajansu, ale zachowały się, na przykład, tysiące płytek ściennych z piramidy sprzed prawie 5 tysięcy lat.
Wykład rozpocznie wyjaśnienie istoty fajansu w porównaniu z kamionką i porcelaną. Następnie nastąpi prezentacja przykładów fajansu egipskiego, naczyń, figurek i innych przedmiotów.
Omówiona zostanie droga fajansu z Egiptu przez Bliski Wschód do arabskiej Hiszpanii. W średniowieczu eksportowano z niej wspaniałe talerze, które dzięki efektownej dekoracji opalizującej miały naśladować wyroby złote. Najwięcej takich talerzy trafiło do Italii, gdzie w XVI wieku rozwinięto produkcję ceramiczną na nieznaną dotąd szeroką skalę.
Pomysłowość i biegłość techniczna oraz artystyczna miejscowych ceramików doprowadziła do wykształcenia się tak zwanej „majoliki włoskiej”, która technologicznie rzecz nazywając jest fajansem, ale dzięki swej doskonałości i oryginalności uzyskała własną nazwę.
Wykład zakończy prezentacja i omówienie przykładów majoliki z głównych ośrodków jej produkcji, między innymi, z Faenzy, Deruty, Pesaro, Urbino i Wenecji.
Facebook
Link do wydarzenia