Klasycystyczny dworek Sierakowskich należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Obecnie - jako siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu - pełni rolę jednego z najaktywniejszych w mieście ośrodków życia kulturalnego.
Klasycystyczny Dworek Sierakowskich, obok Dworu Hiszpańskiego, należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Na parterze zachowały się zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII w., kilkoro zdobnych drzwi dwuskrzydłowych, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady, rozeta i malowidła na suficie.
Od 1974 roku Dworek Sierakowskich - jako siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu - pełni rolę jednego z najaktywniejszych w mieście ośrodków życia kulturalnego.
Wydarzenia cykliczne, które odbywają się w Dworku Sierakowskich to między innymi: wystawy, wernisaże, Czwartkowe Wieczory Muzyczne, Wiersze na Piętrze czy Teatr przy Stole.
Ściany pokoi Dworku służą galerii sztuki współczesnej, w której co roku organizuje się około 12 wystaw i wernisaży. Swoje prace prezentowali tu sopoccy oraz trójmiejscy artyści, a także z całej Polski. Prezentowane są prace zarówno początkujących, debiutujących, jak i profesjonalnych artystów. Galeria czynna jest codziennie w godz. 12.00-18.00
W każdy czwartek o godzinie 18.00 w dworku odbywają się koncerty muzyki kameralnej.Czwartkowe Wieczory Muzyczne to unikatowe przedsięwzięcie kontynuowane od 40 lat, czyli od początku istnienia Towarzystwa Przyjaciół Sopotu (1974 r.). Od samego początku organizowane są przez Krzysztofa Sperskiego - wiolonczelistę, profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Czwartkowe Wieczory Muzyczne to kameralne koncerty muzyki poważnej, odbywające się w każdy czwartek (ok. 52 koncerty rocznie). Występują na nich studenci i profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także zaproszeni goście z Polski i zagranicy.
W każdy drugi poniedziałek miesiąca o godz. 18.30 odbywa się Teatr przy Stole. Jest to projekt edukacyjny, służący upowszechnianiu wiedzy o współczesnej dramaturgii polskiej i światowej poprzez prelekcje teatrologiczne dopełnione aktorskim czytaniem fragmentów omawianych utworów. Autorką programu comiesięcznych spotkań i prelegentką jest teatrolog i profesor UG Małgorzata Jarmułowicz. Opiekę reżyserską nad projektem sprawuje Krzysztof Gordon, a w czytaniu sztuk uczestniczą aktorzy Teatru Wybrzeże.
Ponadto na piętrze Dworku Sierakowskich odbywają się Wiersze na Piętrze. To cykl spotkań, obejmujący wieczory autorskie i poetyckie, często wzbogacone muzyką na żywo czy występami parateatralnymi. O spotkaniach informujemy na bieżąco.
Przestrzeń w Dworku wykorzystywana jest do różnorakich przedsięwzięć artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych, takich jak: spotkania literackie, wieczory autorskie, prezentacje książek. Często trójmiejskie Festiwale odbywają się w przestrzeni Dworku.
W kameralnych wnętrzach na parterze Dworku Sierakowskich mieści się kawiarnia artystyczna Młody Byron. Niepowtarzalny klimat, plaża (sic!) w środku miasta, niesamowici ludzie, trunki najwyższej jakości, długie wieczory przy muzyce i poezji - z tego znany jest Młody Byron. Serwujemy tu domowe ciasta, aromatyczne herbaty, kawy, desery, koktajle oraz napoje wysokoprocentowe. Jest tu niedrogo, przytulnie i bez papierosów.
Zapraszamy!
HISTORIA DWORKU SIERAKOWSKICH:
1714 - Na mapie Sopotu, sporządzonej przez królewskiego geometrę Jana Casparusa Schirschmita, figuruje, na miejscu dzisiejszego Dworku Sierakowskich, dom letniskowy należący do dworu Francuskiego. Z dokumentów wynika, że właścicielem tego dworu był gdański burmistrz Andrzej Borkmann.
1793 - Hrabia Kajetan Sierakowski kupuje od Anny Marii Killer dobra dworu Sołeckiego. Dwór Francuski nabywa od Burskiego wdowa, radczyni dworska Ficht. W zamian za odstąpienie części gruntów dawnego sołectwa, Sierakowski przejmuje na letnisko wspomniany murowany dom wraz z parcelą o powierzchni 0,98 ha.
1814 - Gdański przedsiębiorca Daniel Gotthlif von Frantzius kupuje od Kajetana Sierakowskiego sopocka posiadłość. Przez 91 dalszych lat dworek i park służą rodzinie Frantziusów za letnisko.
1905 - Posiadłość kupuje Otto Fredrichs. Parceluje ogród i sprzedaje go na działki budowlane, Dworek zaś odnajmuje lokatorom na cele mieszkalne.
1945 - Dworek przechodzi pod zarząd miejskiej administracji, która przeznacza go na mieszkanie kwaterunkowe dla trzech rodzin.
W 1958 r. decyzją sądu właścicielem Dworku Sierakowskich zostaje Państwo Polskie.
1962 - Parcela z Dworkiem zostaje wpisana do rejestru zabytków.
1974 - z inicjatywy miłośników nadmorskiego kurortu powstaje Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, którego siedzibą staje się Dworek Sierakowskich.
2009 - rozpoczęcie całkowitej rewitalizacji Dworku Sierakowskich. Koszty remontu ponosi Miasto Sopot, właściciel zabytkowego obiektu.
2010 - wznowienie działalności Towarzystwa Przyjaciół Sopotu w wyremontowanej siedzibie.
Dojazd do firmy Dworek Sierakowskich