Zamknij

Pensjonat Eden

Księdza Augustyna Kordeckiego 4/6, 81-722 Sopot
58 551 15 03

O nas

Eden stoi w Sopocie przy ulicy Ks.A. Kordeckiego 4/6 w Sopocie od 1908 roku.
Po przebudowie w roku 1912 budynek uzyskał obecny kształt. W 1919 roku budynek kupił polski przedsiębiorca Józef Draheim. Pensjonat znajduje się na skraju Parku Południowego, blisko molaDom jest majestatyczny, piętrowy. Piękna dodają mu charakterystyczne ryzality (występy) i wielospadowy ceramiczny dach. Ponadto całości dopełniają balkony, narożny wykusz, półkolisty taras na parterze i dobudówka z werandą.

Jak wynika ze starych turystycznych informatorów, w okresie międzywojennym hotel-pensjonat "Eden" dysponował 50 łóżkami w pokojach wyposażonych w umywalnie z ciepłą wodą oraz prowadził dietetyczna kuchnię. Sądząc z cen pokoi był pod względem jakości świadczonych usług trzecim z kolei - po Hotelu Casino (obecny Grand Hotel) i Domu Kuracyjnym - hotelem w Sopocie. Reklamy pensjonatu w wydawnictwach niemieckojęzycznych zaopoatrywano w dopisek "usługa polska". Było to centrum spotkań ówczesnej arystokracji o czym może świadczyć fakt goszczenia takich osobistości jak hrabina Zamoyska.

Po wojnie hotel-pensjonat przejęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z przeznaczeniem na dom wczasowy dla prominentów. Szczęśliwie w 1992 roku hotel-pensjonat powrócił wreszcie w ręce "prawowitych właścicieli" tj. córek Józefa Draheima - Marii Manczarskiej i Barbary Ginter, które osobiście prowadziły pensjonat do roku 2001, aby wreszcie przekazać go dalej w ręce swoich dzieci.
W ten sposób chlubne tradycje najlepszej szkoły hotelarstwa polskiego mogą być dalej pielęgnowane z korzyścią dla wszystkich naszych drogich gości.
Informujemy, że budynek nie jest przystosowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych.