Zamknij
10:27, 06.09.2022

W tegorocznej edycji regat Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia wzięło udział ponad 150 osób. Zawodnicy rywalizowali w klasach Techno 293 i Finn. Regaty były w randze mistrzostw Polski dla obu klas. Po raz pierwszy w Sopocie odbyła się rywalizacja SUP.

- Warunki w czasie regat były wyjątkowo dobre. Co prawda wiało ze wschodu i był duży przybój, czyli zawodnicy mieli problem z wyjściem, ale na wodzie rzeczywiście fajnie sobie żeglowali. Dla Finnów z dziewięciu zaplanowanych wyścigów, osiem się udało przeprowadzić - pierwszego dnia mało wiało i zaczęliśmy dopiero o 15.30, więc były tylko 2 wyścigi. Techno ścigało się blisko plaży, nie było żadnych problematycznych sytuacji. Po trzy wyścigi dziennie, więc szybciej kończyli. Warunki ślizgowe czasami były, czasami nie. - podsumowuje imprezę Sędzia Główny regat Barbara Grabarz. - Generalnie wszystko się udało tak jak planowaliśmy i myślę, że wszyscy są zadowoleni. Wg mnie impreza wyszła bardzo porządnie. Medalistów mamy, więc wszystko jest tak jak powinno być. 

W klasie Techno 293 rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach żagla: 4.0, 6.0, 6.8 i 7.8 dziewcząt i chłopców. W kategorii 7.8 chłopców pierwsze miejsce wywalczył Szymon Cieślak (UJKS Szturwał Kalisz), a wśród dziewcząt – Weronika Orzechowska (GKŻ Gdańsk). W 6.8 najlepsi byli Julia Przybył i Jeremiasz Augustowski, oboje reprezentują UJKS Szturwał Kalisz. W klasyfikacji 6.0 chłopców zwyciężył Jan Serafiński-Melsztyński, a z dziewcząt Martyna Figura – oboje zawodnicy SKŻ ERGO Hestia Sopot. Najmłodsi ścigali się w 4.0, gdzie wśród dziewcząt wygrała zawodniczka SKŻ ERGO Hestia Sopot - Martinique Suchocka, a wśród chłopców najlepszy okazał się Tomasz Beta z Łebskiego Klubu Żeglarskiego. 

W klasie Finn rywalizacja odbywała się w kategoriach: Open, Młodzieżowiec, Masters Open, Masters, Grand Masters, Grand Grand Masters oraz Legends. Mistrzem Polski Open został Andrzej Romanowski (AZS Poznań), który wygrał też kategorie Masters Open i Grand Masters. 

- Reprezentuję klub AZS Poznań. W 1974 roku Ryszard Blaszka, olimpijczyk z Montrealu, również członek AZS Poznań, zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie Finn. Więc jest mi miło, że tytuł Mistrza Polski, dzięki mnie, po 48 latach wrócił do naszego klubu. - mówi Andrzej Romanowski.

Najlepszym Młodzieżowcem został Jakub Micewski (ŻLKS Poznań). Wśród Masters najlepszy był Marek Kubat z SKŻ Ergo Hestia Sopot. W Grand Grand Masters wygrał Bogusław Nowakowski (Garland Gliwice), a w kategorii Legends - Błażej Wyszkowski (GKŻ Gdańsk), utytułowany zawodnik i olimpijczyk na igrzyskach w 1972 roku.

Na starcie mistrzostw w klasie Finn stanęło 29 zawodników. - Dużą frekwencję zawdzięczamy osobom z Koronowa. Tam jest grupa ludzi pływająca na Finnach, związana z rodziną Knasieckich. Pojawiło się kilku kolegów z południa Polski, dołączył Artur Piernicki, czołowy zawodnik w latach dziewięćdziesiątych. Mieliśmy również czterech zawodników z zagranicy. Wiadomo, że poziom sportowy jest różny, ale fajnie, że udało się nas tylu zebrać. - komentuje regaty Andrzej Romanowski – mistrz Polski w klasie Finn. - Akwen otwarty, taki jak w Sopocie, jest wymagający, ale staramy się organizować regaty Pucharu Polski pół na pół: część na otwartym akwenie i część na śródlądziu. Chcemy, żeby to było zrównoważone, bo jednak najważniejsze regaty klasy Finn odbywają się na dużych akwenach. Więc jeśli chcemy się liczyć na arenie międzynarodowej, to my też musimy się starać pływać na akwenach, gdzie są fale i jest trudniej fizycznie. Na tych regatach w piątek wiało słabo, w sobotę wiało, ale były bardzo duże zmiany, trochę jak na niektórych jeziorach chodziły pasy wiatru z dużą zmianą kierunku. Wymagało to koncentracji i pływania raczej środkiem trasy. Ale można powiedzieć, że warunki były słabo i średnio-wiatrowe i każdy miał coś dla siebie.

W tym roku po raz pierwszy do rywalizacji w Pucharze Prezesa Grupy ERGO Hestia dołączyły SUP-y. Zarówno w wyścigu technicznym jak i długodystansowym zwyciężył jeden z najbardziej znanych na świecie zawodników SUP Daniel Hasuylo (Węgry). Na podium stawał również Mikołaj Majdan – z SUP Sekcji SKŻ ERGO Hestia.

Głównym partnerem regat była Grupa ERGO Hestia, która współpracuje z sopockim klubem od 2000 roku. Nagrody dla najmłodszego zawodnika i zwycięzców w kategorii 4.0 ufundowała Surfoteka.

Tekst: Ewa Górska
Źródło: Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot / skz.sopot.pl

[ZT]14287[/ZT]

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz