Zamknij
15:48, 24.02.2023

365 dni wojny w Ukrainie. Każdy z nich jak wieczność, łącząca ciemność i światło, cierpienie i nadzieję, złość i współczucie. 365 dni bólu, wyrażonego w wyjątkowych dziełach sztuki. 365 dni, w których „skrzydła wolności” wzmacniają niezniszczalnego ducha narodu i wiarę w zwycięstwo. Rok po wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego o godz. 18.00 w Sopot Centrum odbył się wernisaż wystawy „Skrzydła wolności. Sztuka wolnych ludzi”.

Na wystawie zgromadzono ponad 40 prac (m.in. obrazów i rzeźb) 13 młodych artystów z różnych części Ukrainy. Wszystkie one w wymowny sposób ukazują wojenną teraźniejszość, pragnienie życia, humor, satyrę i ironię, radość i nadzieję. Wiele z nich powstało pod okupacją, będąc wyrazem niezgody, buntu, ogromnej siły i wiary, które pomogły przetrwać przeciwności losu.

Ekspozycja odwiedziła wiele państw, m.in. gościła w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Jest swego rodzaju podziękowaniem ukraińskich artystów za solidarność i okazane wsparcie walczącej Ukrainie. Teraz ten przekaz trafi do sopocian.

Jestem dumny z nas jako społeczeństwa, bo przez ten rok naprawdę zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. Kiedyś to my potrzebowaliśmy pomocy, a dziś spłacamy ten swoisty dług – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Pamiętam jak bardzo wzruszający to był moment, gdy podczas sesji rady miasta, niewiele ponad miesiąc po ataku Rosji, udało się nam połączyć przez komunikator z merem Białogrodu nad Dniestrem, dziś naszym miastem partnerskim. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że pomóc należy natychmiast, zaraz po tym, jak spadły pierwsze bomby, że nie ma ani chwili do stracenia. To wsparcie trwa do dziś.

Podczas wernisażu w Sopot Centrum odbyło się też spotkanie z Oleną Dubovyk, inicjatorką wystawy i kuratorką sztuki. Około godz. 18.30 wystąpił z kolei Sviatoslav Kondrativ – pierwszy skrzypek Ukrainy. Wydarzeniu towarzyszyły projekcje sztuki wideo młodych artystów z Ukrainy.

Wystawa będzie dostępna do 24 marca br., w dni powszednie w godz. 11.00-19.00.

 

Organizatorzy:

  • Stowarzyszenie Platforma Wsparcia Cudzoziemców
  • Obywatelska organizacja Free Art (UA)

 

Partnerzy:

  • Biblioteka Miejska w Sopocie - Sopoteka
  • Bałtycka Grupa Inwestycyjna (Sopot Centrum)
  • Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
  • Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji
  • Stowarzyszenie Fraktal Sopocki
  • Morze Aniołów
  • Statek Pirat
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: redakcja@esopot.pl

komentarz(2)

Morfeusz Morfeusz

2 0

Ja mam już wystarczająco Ukrainy na codzień na ulicy, wszędzie. 23:02, 25.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Morfeusz Morfeusz

2 0

Ja mam już wystarczająco Ukrainy na codzień na ulicy, wszędzie, żeby jeszcze z moich podatków na ich wystawy płacić. 23:03, 25.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz