Zamknij
15:44, 10.02.2023

Nie od dziś wiadomo, że Sopot słynie z pięknej architektury. Jedną z osób, którym zawdzięczamy to, że nasze miasto ma swój niepowtarzalny urok, jest Heinrich Dunkel. To właśnie jego sylwetkę przybliża wystawa, którą od wczoraj możemy oglądać w Muzeum Sopotu.

Ekspozycja przybliża sylwetkę budowniczego oraz jego realizacje. Te zaś możemy zobaczyć na terenie niemal całego Sopotu. Na szczególną uwagę zasługują jednak wille przy ul. Ignacego Paderewskiego, Antoniego Abrahama i Adama Mickiewicza.

Choć niewiele wiadomo o życiu Heinricha Dunkela, a nawet nie udało się odnaleźć jego zdjęcia lub dłuższej wzmianki prasowej na jego temat, to wciaż jest jednym z najciekawszych architektów działających w Sopocie w I ćwierci XX wieku.

"Swoją karierę w mieście rozpoczął przy prestiżowym projekcie Zakładu Kąpielowego w 1902 r., nie związał jednak swojej przyszłości z pracą urzędnika, a postawił na zlecenia od indywidualnych klientów. Jego projekty wyróżniają się ciekawymi formami: od stylu Landhaus poprzez historyzm do form modernistycznych. Dużą wagę przykładał do detalu i ukształtowaniu wnętrza. Dla zleceniodawców projektował wyrafinowaną stolarkę klatek schodowych, okien, drzwi i boazerii, a także nawiązujące do nich meble" - informuje Muzeum Sopotu.

Wystawa „Architekt Heinrich Dunkel (1877-1922)”, jest kolejną z cyklu ekspozycji poświęconych architekturze Sopotu, organizowanych przez Muzeum Sopotu. Jej wernisaż odbył się w czwartek 9 lutego. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wyjątkowego wydarzenia.

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(2)

**

0 11

obejrze ! 22:02, 10.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

LogikLogik

12 0

Tych dwóch ze zdjęcia profilowego już kombinuje co by tu jeszcze zabetonować.
Ciekawe co tam sprawdzają w kieszeniach? 14:09, 17.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz