Zamknij
14:41, 30.01.2023

W ostatnią sobotę o godz. 16.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie otwarto wystawę „Granice sztuki. 30. lat Paszportów Polityki”. Wernisażowi towarzyszyło oprowadzanie kuratorskie, spotkanie twórców, a także dyskusja z udziałem kuratorki wystawy Doroty Monkiewicz oraz redaktorów tygodnia "Polityka" Jerzego Baczyńskiego i Piotra Sarzyńskiego.

Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 1993 roku przez grono aktywnych w mediach krytyków sztuki. Podczas wystawy jubileuszowej zaprezentowano twórczość wszystkich trzydziestu laureatów w dwóch czasowych odsłonach – z roku wyróżnienia oraz z chwili obecnej.

Niestety przed otwarciem wystawy miał miejsce przykry incydent. Zniszczeniu uległa jedna z prezentowanych prac - rzeźba autorstwa Daniela Rycharskiego "Pomnik Chłopa". W ostatni piątek dzieło to stanęło na placu Kuracyjnym w Sopocie, nieopodal Państwowej Galerii Sztuki, gdzie padło ofiarą chuliganów.

[ZT]15961[/ZT]

[ZT]15953[/ZT]

Najstarsza nagroda artystyczna

„Paszporty Polityki” są najstarszą nagrodą artystyczną dla artystów sztuk wizualnych utworzoną po przełomie 1989 roku i przez kilka następnych lat jedyną. W czasach wojen kulturowych okresu transformacji gest „Polityki” polegający na docenieniu sztuki współczesnej i uhonorowania jej twórców miał niezwykłą wartość. To także na łamach tego tygodnika odbyła się w 1997 roku pierwsza rzetelna debata wokół budzącej kontrowersje pracy Zbigniewa Libery „Lego. Obóz koncentracyjny”.

Przegląd polskiej sztuki

Prezentacja we wszystkich przestrzeniach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie laureatów nagrody z trzech dekad jest szerokim przeglądem polskiej sztuki tego okresu - zapisem odbywających się wówczas debat, zmieniających się wizualnych trendów i wrażliwości. Siłą rzeczy przegląd ten dotyczy nie tylko listy nagrodzonych artystów, ale także zmieniających się składów po stronie nominujących krytyków oraz powodów, dla których docenione zostały wybrane postawy w sztuce.

Może to być zatem nie tylko wystawa z zakresu historii polskiej sztuki najnowszej, ale też przyczynek do refleksji nad polityką recepcji i promocji sztuki w Polsce po 1989 roku.

Wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia 2023 roku. Jeśli jesteście ciekawi, co będzie można na niej zobaczyć, zapraszamy do zapoznania się z naszą fotorelacją.

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz