Zamknij
10:17, 13.09.2021

W niedzielę na Sopockich Błoniach odbył się uroczysty apel z udziałem zuchów i harcerzy. O godzinie 13.00 przedstawiciele Hufca Sopot zainaugurowali obchody 100-lecia obecności harcerstwa na terenie naszego miasta.

"Początki harcerstwa w Sopocie datuje się na lata 1920-21. Powstały wówczas w mieście pierwsze samodzielne zastępy harcerskie. Działały one, jak i później powstałe drużyny i gromady, w ramach harcerstwa w Wolnym Mieście Gdańsku.

W 1935 roku, gdy tworzono chorągwie w WMG w Sopocie działały: II Drużyna Harcerek, 7 Drużyna Harcerzy, X Drużyna Zuchów, Gromada Wilczków oraz Koło Przyjaciół Harcerstwa.

W okresie II wojny światowej sopoccy harcerze uczestniczyli czynnie w obronie ojczyzny, a następnie w konspiracji. W kwietniu 1945 roku powstał sopocki Hufiec Harcerzy (początkowo skupiający również drużyny żeńskie) podległy komendzie Gdańsko-Morskiej Chorągwi Harcerzy z siedzibą w Sopocie. We wrześniu tegoż roku powstał sopocki Hufiec Harcerek.

15 maja 1949 roku w ramach prowadzonej reorganizacji Związku nastąpiło połączenie hufców: Hufca Harcerek i Hufca Harcerzy w jeden Hufiec Harcerstwa. W 1950 roku wszystkie jednostki harcerskie zostały stopniowo zlikwidowane, a z końcem roku ZHP zaprzestał działalności.

Odrodzenie sopockich hufców (Hufca Harcerek i Hufca Harcerzy) nastąpiło na początku 1957 roku. Z zimowiska wrócili wówczas pierwsi uczestnicy kursu drużynowych. Już w styczniu odbył się bieg harcerski, na którym stopień młodzika zdobyło 34 sopockich harcerzy. 5 września 1957 roku decyzja Komendy Chorągwi sopockie hufce zostały połączone w Hufiec Harcerstwa w Sopocie, który pod tą nazwą funkcjonował do 1964 roku, a następnie jako Hufiec ZHP.

Już w listopadzie 1957 roku powołano do życia pierwsze dwa szczepy harcerskie. Z czasem szczepy działały praktycznie przy wszystkich sopockich szkołach. Liczebność hufca dwukrotnie przekroczyła stan 3 tysięcy członków, w 1968 oraz 1977 roku.

Sopocki hufiec dwukrotnie otrzymał sztandar. Pierwszy w 1959 roku, drugi wraz z nadaniem imienia Marynarki Wojennej w 1971 roku. Po 1980 roku stopniowo spadał stan liczebny hufca, ale jednocześnie podnosiła się jakość działania. Harcerze uczestniczyli w wielu akcjach, m.in. Alertach Naczelnika ZHP, operacji 1001 – Frombork, Harcerskiej Służbie Ziemi Gdańskiej, operacji Bieszczady – 40, Białej Służbie. Hufiec był organizatorem lub współorganizatorem: Rajdów Pomorskich, Rajdu Rodło, Rajdu z Mikołajem, Manewrów Techniczno-Obronnych".

Źródło: Wikipedia

Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądał ten jubileusz 100-lecia sopockiego harcerstwa, koniecznie zapoznajcie się z naszą fotorelacją.

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: redakcja@esopot.pl
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz