Zamknij
09:16, 05.12.2022

Pomorscy terytorialsi z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K-9 z odpowiednio przeszkolonymi psami we współpracy z ratownikami z grup poszukiwawczych w ostatni weekend ćwiczyli poszukiwanie osób zaginionych na terenie trójmiejskiego lasu.

Podczas ostatniego weekendu 03-04.12.2022 osoby spacerujące po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym mogły zaobserwować ćwiczenia Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K-9 z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i innych terytorialsów z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski, województwa świętokrzyskiego i zachodnio-pomorskiego. Żołnierze i nawigatorzy z innych grup poszukiwawczych ćwiczyli poszukiwanie i udzielanie pomocy medycznej osobom zaginionym w terenie otwartym. Ćwiczenia te zostały zorganizowane wspólnie z Poszukiwawczo-Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Gdyni. Udział wzięli też ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Gdańska.

Główne zadanie polegało na odnalezieniu zaginionych na terenie parku osób-pozorantów i udzielenie im pomocy medycznej. To działanie i poznawanie procedur pozwoli w przyszłości na ściślejszą współpracę pomiędzy pomorskimi terytorialsami a nawigatorami cywilnymi. Umiejętności takie niewątpliwie przydadzą się podczas poszukiwania osób, które opuściły swoje miejsce pobytu i zostały uznane za zaginione.

Żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jako drudzy w Polsce tworzą w swoich strukturach etatową sekcję K-9. Będą tam terytorialsi-nawigatorzy z psami przeszkolonymi do poszukiwania osób zaginionych. Już w lutym 2023 zakończy się proces certyfikacji i sekcja oficjalnie będzie mogła zacząć realizować swoje zadania. W czasie pokoju, wspólnie z innymi służbami - Policją czy Państwową Strażą Pożarną, będą wykorzystywani do poszukiwania osób zaginionych. Podczas konfliktu zbrojnego ich umiejętności przydadzą się na przykład do ujawniania i ratowania osób przysypanych gruzami zniszczonych budynków. Jak pokazują doświadczenia konfliktu w Ukrainie, są to kluczowe kompetencje - zwłaszcza w terenie silnie zurbanizowanym.

Wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do tego programu i wstąpieniem w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zapraszamy do kontaktu z jednym z rekruterów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub w Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym (dawniej Wojskowej Komendzie Uzupełnień) w swoim miejscu zamieszkania.

Źródło: 7 PBOT

[ZT]15325[/ZT]

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: redakcja@esopot.pl

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz