Zamknij
10:05, 04.10.2021

Dla Sopotu trzecia i czwarta dekada ubiegłego wieku była czasem przełomu. Jak miasto prezentowało się w okresie przemian?

W latach 1920-1939 Sopot znajdował się on w granicach administracyjnych Wolnego Miasta Gdańska. Wybuch II wojny światowej poskutkował jednak włączeniem kurortu do terytorium III Rzeszy. Zaledwie sześć lat później dawny Zoppot został zajęty przez wojska radzieckie, a następnie wcielony do Polski. W wyniku walk z Niemcami zniszczonych zostało 135 budynków, co stanowiło 10% ówczesnej zabudowy.

Patrząc na dawne fotografie, widzimy jednak obraz życia dalekiego od wojennej zawieruchy. Wśród zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego znajdziemy ujęcia przedstawiające molo, Operę Leśną, Hipodrom, Skwer Kuracyjny czy Kasino Hotel (dzisiejszy Grand Hotel). Na uwagę zasługuje także zdjęcie przedstawiające bramę triumfalną z 1945 roku, na której znalazły się herb Sopotu, a także godło i flaga państwowa.

Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami, które dokumentują ten burzliwy czas.

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: redakcja@esopot.pl
REKLAMA

komentarz (1)

BubuBubu

1 0

Ciekawe, w którym miejscu stała ta brama? 12:01, 04.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz