Zamknij

Muzeum Sopotu: Grypa hiszpanka a historia II RP. Spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

10:38, 03.02.2021 Aktualizacja: 08:40, 04.02.2021
Skomentuj

Już w piątek o godzinie 18:00 Muzeum Sopotu zaprasza na kolejne spotkanie on-line z serii Bliżej Historii. Gościem będzie Pan Łukasz Mieszkowski

"Budowa II RP, rozwiązywanie politycznych i gospodarczych problemów, a w tle walka z wrogiem równie groźnym jak zaborcy i sowiecka Rosja. Łukasz Mieszkowski przypomina źródła epidemii, która dziesiątkowała Polaków u progu niepodległości, jej historię i reakcje rządów. Jego esej to pionierska próba rekonstrukcji przebiegu hiszpanki w II Rzeczypospolitej i gorzki dowód na to, jak rzadko wyciągamy lekcje z historii.Kiedy w połowie listopada 1918 roku wybucha niepodległość, większość ofiar hiszpanki prawdopodobnie już nie żyje albo właśnie umiera. Największa w dziejach ludzkości i Polski pandemia nie zostaje rozpoznana, pojawia się raczej jako dodatkowy problem i zagrożenie. Służby sanitarne i medyczne zajęte są przede wszystkim walką z tyfusem.Polacy w tym czasie wspólnym wysiłkiem pozaborowym budują nowe państwo, scalają administrację, tworzą armię. Na gruzach starego imperialnego porządku powstaje II Rzeczpospolita. Trwa wojna domowa w Galicji, bolszewicka Rosja i młoda Polska wchodzą na kurs kolizyjny. Panuje bieda i głód. Hiszpanka zbiera swoje żniwo".

O autorze:

Łukasz Mieszkowski, historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Imre Kertész Kolleg w Jenie i Instytutu Historii Europejskiej Leibniza w Moguncji. W Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk pisze doktorat zatytułowany „Smoki i wszy. Polska w czasie zarazy 1918–1922". Mieszkowski jest również aktywnym artystą plastykiem. Zajmuje się ilustracją, małą architekturą i projektowaniem wystaw. Jest m.in. autorem muzeum i założenia pomnikowego na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze oraz warszawskiego pomnika Archiwum Ringelbluma, którego budowa właśnie się rozpoczyna. W 2014 r. ukazała się jego książka „Tajemnicza rana. Mit czołgu-pułapki w powstaniu warszawskim".

Muzeum Sopotu

[ZT]7424[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%