Zamknij

Biblioteka Jednego Aktora w Sopotece. Monodram Zbigniewa Walerysia "Ja jestem Żyd z Wesela"

13.27, 20.07.2020 P.S Aktualizacja: 15.32, 20.07.2020
Skomentuj Graf. materiały organizatora
REKLAMA

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na monodram Zbigniewa Walerysia „Ja jestem Żyd z »Wesela«” wg Romana Brandstaettera w ramach projektu Biblioteka Jednego aktora finansowanego ze środków MKiDN. Na spotkanie obowiązują wejściówki - liczba miejsc ograniczona.

Kiedy: 31 lipca 2020 r., godz. 17:00
Gdzie: Sopoteka - galeria kultury multimedialnej, Sopot Centrum, Kościuszki 14

Wejściówki na wydarzenie będzie można nabyć w następujących filiach Biblioteki Sopockiej: Sopotece, Kocu i Książce, Filii nr 2, Filii nr 6 i Filii nr 8. Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a jedna osoba będzie mogła wziąć dwie wejściówki. Monodram będzie transmitowany na żywo w mediach społecznościowych (na fanpage'u Biblioteki Sopockiej i Sopoteki).

W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 wydarzenie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Roman Brandstaetter zanotował, co mówił aplikantowi krakowskiego adwokata bronowicki karczmarz Hersz Singer: „na progu izby stoi mały, taki blady, rudy, w czarnym szlusroku, sam stoi, nic nie pije, nie tańczy, tylko stoi i patrzy. Panie koncypiencie, ja takiego patrzenia jak długo żyję nie widziałem. Coś było w tym patrzeniu, coś było, ale co, tego nie umiem powiedzieć. I wie pan, co ja wtedy pomyślałem? Ja pomyślałem w złą godzinę, że od tego małego, bladego, rudego, będzie wielkie nieszczęście. Wie pan kto to był? Pan nie może wiedzieć, kto to był. To był ten Wyspiański…”

Fenomen „Wesela” polega na tym, iż w gruncie rzeczy mało istotne wydarzenie, jakim był ślub poety Lucjana Rydla z chłopką z Bronowic nabiera wymiaru dramatu o przeklętym losie Polaków. To dramat o polskich archetypach, ściślej o wewnętrznej słabości Polaków, ich swarach i niezdolności do skupienia się wokół sprawy najistotniejszej. Stańczyk oddając Dziennikarzowi błazeński kaduceusz, mówi: „Mąć nim narodową kadź! Stań na czele!”.

Słyszy się, że „Wesele” to wybitne dzieło literatury. Ale czy na pewno...?

Następnego dnia po monodramie zapraszamy na fanpage’e Biblioteki Sopockiej i Sopoteki, gdzie będzie można obejrzeć rozmowę pospektaklową, którą poprowadzi Andrzej Buck.

Biblioteka Sopocka

[ZT]5338[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%