Zamknij

Kajko i Kokosz przy sopockim dworcu? Wystawa prac J. Christy w Sopot Centrum

14:29, 09.03.2020 | P.S
Skomentuj Fot. Fundacja Kreska im. Janusza Christy
REKLAMA

Po raz pierwszy w historii bohaterowie komiksów Janusza Chrisy znaleźli się na nowo powstałej ekspozycji w centrum handlowym w Sopocie. Inicjatywa Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy powstania nowego kulturalnego miejsca na mapie Sopotu, w którym znajdzie się wystawa Kajko i Kokosz oraz zgromadzone pamiątki po mistrzu polskiego komiksu natychmiast znalazła zrozumienie w zarządzie Centrum Sopot. W ciągu najbliższych dni w udostępnionej przestrzeni pojawią się oprócz ustawionej już mobilnej wystawy, oryginalne pamiątki po Januszu Chriście, który praktycznie całe życie tworzył w Sopocie.

- Głównym celem naszej Fundacji jest ochrona i zachowanie pamiątek po Januszu Chriście oraz promowanie Jego twórczości. Bardzo cieszę się, że w Sopocie znalazło się miejsce, w którym będziemy mogli przypomnieć o dziadku, pokazać jego dorobek, pamiątki, czy nawet oryginalne biurko przy, którym pracował - mówi Paulina Christa prezes Fundacji Kreska im. Janusza Christy, wnuczka artysty.

 

Mamy też nadzieję, że humor, postacie  i kadry z komiksów będą ciepło przyjęte przez mieszkańców  i turystów odwiedzających Sopot Centrum oraz dworzec PKP stanowiący jego integralną część – dodaje Paulina Christa

Fundacja w ramach współpracy z zarządcą miejsca planuje zrealizować dodatkowe czasowe atrakcje edukacyjne i spotkania komiksowe.

Janusz Christa, jeden z największych polskich twórców komiksu (a może największy), zmarł 15 listopada 2008 r. Zdążył narysować 4.700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał około 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 milionów egzemplarzy. Przeżył 74 lata, dorobiwszy się małego mieszkanka w Sopocie, medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i niezliczonej rzeszy wielbicieli. Stworzone przez niego serie komiksowe „Kajko i Kokosz” oraz „Kajtek i Koko” od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom.

Fundacja Kreska im. Janusza Christy zarządza prawami do dzieł Mistrza, organizuje wydarzenia  komiksowe oraz udziela licencji na wykorzystanie kultowych postaci z komiksów Janusza Christy np.  w powstającym serialu animowanym, musicalu, napojach Kajko i Kokosz, seriach gadżetów kolekcjonerskich, czy wystawach i eventach w Polsce i zagranicą.

[ZT]4024[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz