Zamknij

Wernisaż wystawy "Eksperiencja" w Bečka Art. Nowa galeria sztuki na mapie Sopotu [FOTO]

18:54, 21.02.2020 | Anna Nagel
REKLAMA
Skomentuj

Czasami na spełnienie najskrytszych marzeń musimy czekać wiele lat. Tak stało się również tym razem. Aleksandra Bečka, po zamknięciu kancelarii notarialnej, postanowiła otworzyć w Sopocie galerię sztuki. W czwartek, 20 lutego odbył się wernisaż wystawy “Eksperiencja”. Co możemy zobaczyć w nowym Przylądku Sztuki?

– Eksperiencja to zbiór doświadczeń. Mierzymy się z tematem ambitnym, ulubionym wątkiem podejmowanym przez artystów – mistrzów w posługiwaniu się "wiązką wrażeń zmysłowych" –przedstawia wystawę Aleksandra Bečka. – Otwarcie galerii od zawsze było moim marzeniem.  Kiedy prowadziłam kancelarię, nie miałam na to czasu ani możliwości, a teraz, dzięki moim przyjaciołom Zycie i Markowi Misztal von Blechinger – pasjonatom sztuki przybyłym z Premany,  prowadzącym działalność projektową i zajmującym się organizacją wystaw, udało mi się zrealizować przedsięwzięcie – powiedziała Aleksandra Bečka, otwierając wystawę.

Sopocianie, którzy korzystali z usług notarialnych w dawnej kancelarii, mogą porównać jak lokalizacja uległa przemianie. Miejsce poczekalni i gabinetu zajęły obrazy oraz rzeźby, ściany również zmieniły swoje barwy. Galerię, w której odbywa się wystawa, pani Aleksandra nazywa Przylądkiem Sztuki.

– Ta nazwa nawiązuje do historii tego miejsca. W XV wieku powstał tutaj budynek, który nazwano Przylądkiem Dobrej Nadziei. Była to karczma sopocka funkcjonująca do XX wieku. Na początku tamtego stulecia, wozownia, która przylegała do budynku, została rozebrana i na jej miejscu powstał budynek, w którym mieści się obecnie galeria. Jednym z właścicieli Przylądka Dobrej Nadziei był Ignaz Muller – sztukator i rzeźbiarz, którego artystyczny duch mieszka w Przylądku do dziś – przedstawiła galerię Bečka Art pani Aleksandra.

Organizatorzy wystawy pragną, by odwiedzający nie tylko podziwiali sztukę, w przestrzeni pełnej półcieni i zamszowych barw, ale również poznawali artystów. – Nabycie dzieła sztuki i poznanie artysty to podwójna radość – zauważają.

– Naszym celem jest zaproszenie artystów do współdziałania, pisanie o artystach, publikowanie periodyków, organizowanie wystaw, spotkań i prelekcji o sztuce. Prace prezentowane w Przylądku Sztuki gromadzone były przez Aleksandrę Bečka przez 30 lat. Autorami są najczęściej trójmiejscy artyści, znani w kraju i zagranicą, między innymi rzeźbiarze  Maria Kuczyńska, Adam Smolana, St. Horno – Poplawski czy Adam Dawczak – Dębicki. Zorganizowanie wystawy, która stanowi kolekcję, było bardzo trudne, gdyż trzeba było dokonać selekcji prac i stworzyć narrację odpowiadającą tematyce wybranych dzieł i miejscu. Niech każdy sam oceni, czy nam się to udało – dodaje Pani Aleksandra.

O “Eksperiencji” opowiedziała pisarka i krytyk sztuki Zyta Misztal von Blechinger.

– Kiedy Ola poprosiła mnie o pomoc, potrzebowałam jakiegoś słowa, które zmieści jej doświadczenie życiowe i życiową mądrość oraz umiejętności i wiedzę artystów. Znalazłam je. Jest bardzo eleganckie, bo staropolskie – eksperiencja. Eksperiencja jest bardzo blisko położona koło pojęcia eksperyment. [...] Nasze pierwsze spotkanie w galerii odbyło się 2 lutego. Zaprosiliśmy wtedy artystów, by pomogli nam stworzyć to miejsce. Dzięki temu odwiedzający mogą w każdy wtorek, środę i czwartek w spokoju, ciszy spotkać się nie tylko z dziełem sztuki, ale też z człowiekiem, który za tą sztuką stoi. Nie da się zrozumieć sztuki, nie znając motywacji artysty.

Pierwsze rzeźby Aleksandry Bečki

W Przylądku Sztuki możemy zapoznać się z pierwszymi rzeźbami, które trafiły do kolekcji pani Aleksandry. – Gromadziłam rzeźby, obrazy i fotografie, nie sądząc, że staną się kolekcją. Dopiero parę lat temu skonstatowałam,  że zgromadzone działa sztuki, mogę pokazać szerszemu gronu. Stąd pomysł stworzenia galerii – opowiada Aleksandra Bečka.

W Bečka Art pojawiać się będą prace nie tylko artystów polskich, ale również zagranicznych. – Chciałabym współpracować z galerią praską. [...] Myślałam również o nawiązaniu kontaktu poprzez moich przyjaciół z autorami włoskimi. Zamierzam promować zarówno artystów o dużym dorobku artystycznym, jak i twórców młodych, stojących u progu kariery artystycznej – tłumaczy pani Aleksandra. 

– Wokół siebie gromadzę krytyków, znawców i pasjonatów sztuki, aby wiedzą i  znawstwem móc się dzielić. Sama w ubiegłym roku ukończyłam studia podyplomowe na ASP we Wrocławiu – Mediację Sztuki Współczesnej, a w tym roku zamierzam ukończyć historię sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Do galerii zapraszam wszystkich, którzy zainteresowani są sztuką, chcą ją kontemplować oraz poszerzać o niej wiedzę, wierząc, że miejsce okaże się przyjazne niczym dawny Przylądek Dobrej Nadziei – podsumowała Aleksandra Bečka.

Galeria Bečka Art znajduje się przy Alei Niepodległości 803. Wystawę pod tytułem “Eksperiencja” można w niej podziwiać do 20 marca. Przylądek Sztuki czeka na odwiedzających w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach 17:00 – 20:00.

(Anna Nagel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Joanna SerafińskaJoanna Serafińska

0 0

Gratulacje dla Pani Aleksandry, marzenia trzeba mieć i je spełniać <3
14:59, 25.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lewandowski GrzegorzLewandowski Grzegorz

0 0

Z pewnością tam przyjdę ,wspaniałe miejsce.
09:36, 27.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone