Zamknij

Jazz Top 2019: Leszek Możdżer Muzykiem Roku!

20:00, 27.01.2020 | Anna Nagel
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jazz Forum

Kolejna edycja ankiety Jazz Top za nami. Czytelnicy czasopisma Jazz Forum docenili pochodzącego z Trójmiasta Leszka Możdżera. Muzyk wygrał w trzech kategoriach: najlepszy pianista, najlepszy kompozytor, a także został okrzyknięty tytułem Muzyka Roku.

Każdego roku czasopismo Jazz Forum zaprasza do udziału w ankiecie Jazz Top. Jest to wieloletnia tradycja, której wyniki mają podsumować miniony rok. Ankieta ma wyłonić zespoły, które dominowały na polskiej scenie jazzowej, muzyków brylujących w swojej specjalności instrumentalnej, nowe jazzowe nadzieje, najlepsze festiwale, najciekawsze płyty i wreszcie, by przyznać tytuł Muzyka Roku.

W tegorocznej edycji tytuł Muzyka Roku został przyznany Leszkowi Możdżerowi. Przypadło mu również pierwsze miejsce jako najlepszy pianista oraz kompozytor. Za Historyczny Album Roku czytelnicy Jazz Forum uznali płytę NOVI Singers „Torpedo” (Polskie Nagrania, seria Polish Jazz Masters). Krążek pochodzi z 1970 roku. Akustycznym Zespołem Roku okrzyknięto Marcin Wasilewski Trio, natomiast pierwsze miejsce wśród Zespołów Elektrycznych zajął EABS. Podwójną laureatką ankiety została pianistka Kasia Pietrzko, która pojawiła się w kategoriach Nowej Nadziei dwukrotnie – indywidualnie jako muzyk, jak i z zespołem – Kasia Pietrzko Trio. Siódmy raz z rzędu za najlepszy polski festiwal uznano wrocławski Jazz nad Odrą, którego dyrektorem artystycznym jest Leszek Możdżer.

Głosy były oddawane na kuponach załączonych do papierowych wydań magazynu Jazz Forum. W każdej kategorii należało wpisać trzech faworytów. Głosowanie trwało do 3 stycznia.

Leszek Możdżer urodził się w 1971 roku w Gdańsku. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, światowej klasy pianistę oraz kompozytora. Jest laureatem nagrody Ad Astra przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyka” i Paszportu „Polityki”. Został wielokrotnie nagrodzony w plebiscytach i konkursach muzycznych m.in. czasopisma Jazz Forum, Jazz Juniors, Jazz Melomani i Jazzowe Oskary.

Artysta ma za sobą udany rok – trasa Santander Orchestra „Symphosphere” z Tią Fuller i Larsem Danielssonem, sukcesy koncertowe za granicą, a także nagroda Festiwalu Filmowego w Gdyni za najlepszą muzykę filmową do produkcji „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy.

(Anna Nagel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone