Zamknij

Nie żyje wybitny sopocki muzyk. Miał 67 lat i walczył z chorobą

18:00, 05.11.2019 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę, 3 listopada, syn wybitnego perkusisty Eryka Kulma poinformował w mediach społecznościowych o śmierci swojego ojca. Sopocki jazzman odszedł w wieku 67 lat. Przez wiele lat związany był z trójmiejską sceną muzyczną, gdzie zachwycał publiczność swoim talentem. Zdobył uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie, koncertując m.in w Nowym Jorku, Chicago, Miami i Los Angeles. Współpracował z wieloma wirtuozami jazzu, w tym także z Leszkiem Możdżerem.

Po godzinie 11 w niedzielę Polskę obiegła wiadomość o śmierci wybitnego twórcy jazzowego, sopocianina Eryka Kulma. Muzyk w ostatnim czasie zmagał się z chorobą nowotworową. Pomimo zbiórki zorganizowanej prawie dwa lata temu przez Polską Fundację Muzyczną nie udało się uratować artysty. To ogromna strata nie tylko dla rodziny, ale i całego środowiska muzycznego.

- Wirtuozeria, elegancja i wielkie swingujące serce. Tak o nim pisano... Żegnaj Eryku... - czytamy w miediach społecznościowych Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Swoich emocji nie krył także syn artysty. Polski aktor Eryk Kulm Jr. pożegnał się z ojcem, zwracając uwagę na siłę jego charakteru i wkład w rozwój polskiej muzyki.

- Przyjechał Kulm ze stanów, który swinguje po nowojorsku. Wszyscy wiedzieli, że trzeba Cię albo zniszczyć albo uznać. Ale nie dałeś się. 10 lat siedzenia w piwnicy i ćwiczenia z czystej miłości do grania. Tego nikt Ci nie zabrał. I nadziei tez. Ty byłeś Jazzem. Byłeś najlepszym ojcem jaki mógł mi się trafić - w poruszających słowach żegnał ojca Eryk Kulm Jr.

Przełomem w jego twórczości był wyjazd do Stanów Zjednoczonym, gdzie przez 15 lat ćwiczył swoje umiejętności m.in. w Berklee College of Music, a także pod okiem wielu cenionych jazzmanów. Kiedy wrócił do Polski, zawiązał grupę Quintessence. Debiutancka płyta „Birthday” została uznana za najlepszą płytę 1992 roku według Jazz Forum, zaś Eryk Kulm najlepszym polskim perkusistą jazzowym tamtego czasu.

[ZT]3085[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz