Zamknij

Festiwal „Wieloświaty” w Sopocie! Wiedźmińskim szlakiem przez literaturę i popkulturę

08:42, 02.04.2025 Aktualizacja: 08:42, 02.04.2025
Skomentuj Kolaż. Po lewej: grafika z gry komputerowej Wiedźmin 3. Po prawej: kolejka po autografy do Krzysztofa M. Maja - Wieloświaty 2024. Kolaż. Po lewej: grafika z gry komputerowej Wiedźmin 3. Po prawej: kolejka po autografy do Krzysztofa M. Maja - Wieloświaty 2024.

Światy równoległe, mityczne narracje i fantastyka jako narzędzie do opowiadania o współczesności – to tematy przewodnie trzeciej edycji Festiwalu Historii Fantastycznych „Wieloświaty”, który odbędzie się 11 i 12 kwietnia 2025 roku w Sopocie. Tegoroczna odsłona wydarzenia, zatytułowana „Wiedźmińskim szlakiem”, poświęcona będzie jednej z najsłynniejszych polskich sag – opowieści o Geralcie z Rivii.

„Wieloświaty” to festiwal organizowany przez Bibliotekę Sopocką, który od początku stawia sobie za cel ukazywanie fantastyki jako istotnego i wielowymiarowego zjawiska kulturowego. W poprzednich edycjach wydarzenia poruszano m.in. tematykę literacką, narracyjną i światotwórczą, a wśród zaproszonych gości znaleźli się tacy twórcy jak Robert M. Wegner, Anna Kańtoch czy Radek Rak. W 2024 roku uczestnicy zgłębiali rolę fabuły w procesie twórczym, rozmawiając o wzorcach, konstrukcji bohaterów i potencjale opowiadania historii.

Catricorne. Fot. Marcin Śmidowicz

W 2025 roku tematem głównym jest „Wiedźmin” – nie tylko jako cykl literacki, ale także jako globalny fenomen popkulturowy. W programie znajdą się m. in. spotkania z autorami, scenarzystami i aktorami związanymi z wiedźmińskim uniwersum, prelekcje, quizy, sesje RPG, koncerty oraz aktorskie interpretacje prozy Sapkowskiego.

– Saga o Wiedźminie to nie tylko fantastyczna opowieść o potworach i magii – to także głęboki komentarz do rzeczywistości, z jej dylematami moralnymi i społecznymi – mówi Marcin Wiktor z Biblioteki Sopockiej, współtwórca Festiwalu. – Chcemy przyjrzeć się temu uniwersum z różnych perspektyw: literackiej, popkulturowej, interaktywnej – ale też pozwolić publiczności po prostu się nim pobawić – dodaje.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Marcin Blacha – pisarz i scenarzysta, odpowiedzialny za fabułę gier z serii „Wiedźmin” tworzonych przez CD Projekt Red. Podczas spotkania opowie o kulisach adaptacji literatury na potrzeby medium interaktywnego oraz o pracy nad scenariuszem jednej z najbardziej cenionych gier RPG ostatnich lat.

Agnieszka Kunikowska. Fot. Cezary Piwowarski

Wśród prelegentów znajdzie się również Bartosz Filip Malinowski – twórca podcastu Bez/Schematu, który przybliży wpływ „Wiedźmina” na kulturę współczesną. W programie przewidziano także aktorskie czytanie fragmentów „Krwi elfów” w wykonaniu Agnieszki Kunikowskiej (głos Triss Merigold), Krzysztofa Kowalskiego (Teatr Muzyczny w Gdyni) oraz Bartosza Pieczyńskiego. Całość dopełni muzyka na żywo w wykonaniu duetu folkowego Catricorne.

Strefa RPG. Materiały prasowe Biblioteki Sopockiej

Na uczestników czeka również rozbudowana strefa fanowska – quizy, stoiska rękodzielników, sesje RPG oraz Wiedźmińska Szkółka Mewy, czyli przestrzeń stworzona z myślą o najmłodszych odbiorcach. Dzieci wezmą udział w fabularnych grach i animacjach, które w przystępny sposób wprowadzą je w świat fantasy i opowiadania historii.

Krzysztof Kowalski. Materiały prasowe Biblioteki Sopockiej

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne.

Organizatorzy: Biblioteka Sopocka, Głowa Pełna Przygód
Partnerzy wydarzenia: Statek Pirat, Wydawnictwo Copernicus Corporation

Więcej informacji oraz szczegółowy program dostępne są na stronie: www.mbp.sopot.pl/wieloswiaty

[ZT]31780[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%