Już 14 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Sopotu odbędzie się wernisaż wystawy „Wojna zepsuła nas do wszystkiego. Sopocianie w czasie I wojny światowej”. Wydarzenie zabierze nas w fascynującą podróż do czasów Wielkiej Wojny, odkrywając historie mieszkańców Sopotu i ukazując, jak ogromny wpływ konflikt wywarł na życie w nadmorskim kurorcie. Wystawa będzie dostępna do 2 lutego 2025 roku, co pozwala wszystkim zainteresowanym na spokojne zaplanowanie wizyty.
Ekspozycja w Muzeum Sopotu opiera się na osobistych wspomnieniach sopocian, którzy doświadczyli grozy wojny na własnej skórze. Wyjątkową postacią, której wspomnienia stanowią trzon wystawy, jest Johanna Scharmer, pielęgniarka Czerwonego Krzyża. Wspomina ona, jak w 1914 roku, mając zaledwie kilkanaście lat, zgłosiła się z siostrą do pracy jako wolontariuszka w sopockim lazarecie.
„W roku 1914 zakończyło się nasze dzieciństwo…” – pisała Johanna. Pracując w domu zdrojowym, a potem w sopockim sanatorium, opiekowała się rannymi i pomagała im wracać do zdrowia, często bezpośrednio po transportach z frontu.
Na wystawie znajdziemy również wspomnienia Friedricha Basnera, znanego w Sopocie kolekcjonera sztuki. Jego spojrzenie na wojnę to historia przesiąknięta dramatyzmem i melancholią, pokazująca, jak wojna zmieniła życie całego miasta, również pod względem kultury i sztuki.
W czasie I wojny światowej Sopot znajdował się w granicach Królestwa Prus i był częścią Cesarstwa Niemieckiego. Mieszkali tu zarówno Niemcy, jak i Polacy oraz Kaszubi, a wszyscy oni, niezależnie od pochodzenia, byli poddanymi cesarza i w wielu przypadkach walczyli w armii niemieckiej. Codzienne życie Sopotu podporządkowano wymaganiom wojennym, a społeczność nadmorskiego kurortu musiała dostosować się do rygorów i trudności związanych z mobilizacją, brakiem zaopatrzenia oraz zmianami ekonomicznymi.
Do aranżacji wystawy wykorzystano obiekty ze zbiorów Muzeum Sopotu oraz kilku innych instytucji, m.in. Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy czy Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach. Eksponaty – od dokumentów, przez pamiątki wojenne, aż po fotografie – pozwolą odwiedzającym poczuć atmosferę tamtych lat. Archiwalia i teksty uzupełniające wystawę pomagają w lepszym zrozumieniu emocji i doświadczeń, jakie towarzyszyły ówczesnym mieszkańcom Sopotu.
Wystawa „Wojna zepsuła nas do wszystkiego. Sopocianie w czasie I wojny światowej” to wyjątkowa okazja, by spojrzeć na historię miasta przez pryzmat doświadczeń jednostek. Dla wielu odwiedzających może być to poruszające przypomnienie, jak wielki wpływ na życie społeczeństwa miała Wielka Wojna. To również możliwość bliższego poznania historii Sopotu i zrozumienia, jak tragiczne wydarzenia wpłynęły na rozwój miasta.
Zapraszamy serdecznie na wernisaż i odwiedziny wystawy. Więcej informacji o wystawie oraz aktualności znajdą Państwo na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych Muzeum Sopotu.
[ZT]28309[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz