Zamknij

Nie żyje Zbigniew Jankowski! Sopocki poeta odszedł w wieku 92 lat

12:47, 08.07.2024 . Aktualizacja: 20:46, 09.07.2024
Skomentuj Na zdjęciu: Teresa Ferenc, Zbigniew Jankowski i Zbigniew Zielonka | Fot. MKiDN, (CC BY-NC-ND 3.0 PL) Na zdjęciu: Teresa Ferenc, Zbigniew Jankowski i Zbigniew Zielonka | Fot. MKiDN, (CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Z wielkim smutkiem informujemy, że w sobotę, 6 lipca 2024 roku, w godzinach wieczornych, zmarł Zbigniew Jankowski, wybitny poeta, prozaik i marynista. O jego śmierci poinformowała córka, Anna Janko, w mediach społecznościowych.

Życie i twórczość

Urodzony 26 grudnia 1931 roku w Bydgoszczy. Zbigniew Jankowski urodził się jako syn Franciszka, pracownika PKP i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, oraz Stanisławy z d. Stachowiak. Po II wojnie światowej, jego rodzina przeniosła się do Sypniewa, a później do Piły. W 1951 roku Zbigniew zdał maturę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Rogoźnie i podjął pracę jako nauczyciel języka polskiego i wychowania fizycznego w Pile. W 1957 roku ukończył studia polonistyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach.

Poślubił poetkę Teresę Ferenc, z którą miał dwie córki – Annę Janko i Milenę Wieczorek, obie również poszły w ślady rodziców i zostały poetkami.

Jako poeta Jankowski debiutował w 1956 roku. W latach 1956–1965 mieszkał w Rybniku, gdzie założył i przewodniczył Klubowi Literackiemu „Kontakty”. W Kołobrzegu współtworzył grupę poetycko-plastyczną „Reda”. W latach 1971–1975 był organizatorem i prezesem Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Od 1975 roku mieszkał w Sopocie, gdzie aktywnie działał na rzecz rozwoju lokalnej kultury, m.in. współtworząc Sopocki Klub Pisarzy i Przyjaciół Książki „Brodwino”, a także w latach 1993–2001 współredagując prezentacje poetyckie na łamach sopockiego czasopisma literackiego „Topos”.

Dorobek literacki

Twórczość Zbigniewa Jankowskiego obejmuje kilkadziesiąt tomów poezji, które były tłumaczone na wiele języków, w tym niemiecki, rosyjski, szwedzki, grecki, francuski, angielski, czeski i serbski. Jego poezja charakteryzuje się głęboką refleksją nad naturą, morzem oraz losem człowieka.

Zbigniew Jankowski był autorem wielu tomów poezji, w tym m.in: „Dotyk popiołu. Miniatury liryczne” (1959), „Żar. Poemat” (1966), „Psałterz bałtycki. Wiersze wybrane i nowe” (1974), „Ostrzeżenie przed lądem” (1977), „Zanurzenie. Modlitwy poetyckie” (1980), „Port macierzysty” (1995), „Biały delfin. Nowy wybór wierszy” (2009), „Wolne miejsce” (2016).

Nagrody i wyróżnienia

Zbigniew Jankowski był trzykrotnie nominowany do Nagrody Poetyckiej Orfeusz, a w 2016 roku został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był również laureatem wielu innych nagród, w tym Gdańskiej Książki Roku za tom „Żywioł wszelki. Wiersze wybrane i nowe” (1978).

Odejście Zbigniewa Jankowskiego to ogromna strata dla polskiej literatury. Jego twórczość, pełna morskich inspiracji i głębokiej refleksji, na zawsze pozostanie w pamięci czytelników.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%