Zamknij

W Sopocie otworzą schody i zrobią to z rozmachem! W planach artystyczne widowisko

15:44, 08.02.2024 .
Skomentuj

W Sopocie szykuje się wyjątkowe wydarzenie - otwarcie schodów łączących ulice Jagiełły i Sobieskiego. Remont schodów, będących popularnym miejscem spacerowym w centrum miasta, trwał od grudnia ubiegłego roku. Teraz, po zakończeniu prac, schody zyskają nowe życie, stając się nie tylko funkcjonalnym łącznikiem, ale również pretekstem do artystycznej aktywności.

Schody te od lat były popularnym miejscem spacerowym w centrum Sopotu, jednak ich stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Na szczęście, w grudniu 2023 roku rozpoczęto remont, który obejmował m.in. wymianę stopni betonowych oraz oczyszczenie bariery i muru w bezpośrednim sąsiedztwie schodów. Prace zakończyły się na przełomie stycznia i lutego.

Otwarciu schodów będzie towarzyszyła wystawa połączona z otwarciem pracowni kolektywu TIME NEW ROMAN. W trakcie tego wydarzenia kolektyw zaprezentuje swoje osiągnięcia artystyczne i różnorodne instalacje wideo. Tym samym schody staną się symbolem otwartości na sztukę i kulturę. W ramach wydarzenia planowane są również rozmaite działania performatywne, które przyjmą formę dżemu muzycznego, jak i pomniejszych aktywności artystycznych. Wszystkie składowe części wydarzenia będą połączone w harmonijną całość, prezentującą różnorodność twórczości kolektywów związanych z miastem Sopot.

[ZT]20690[/ZT]

Harmonogram:

Piątek, 9 lutego

  • 18:00–22:00 - Oficjalne otwarcie, wystawa, koncert i poczęstunek.

Sobota, 10 lutego

  • 16:00 - Spotkanie z artystami Agnieszką Sztejerwald i Dawidem Wojtalewiczem.
  • 17:30 - Prezentacja warsztatu malarskiego "Natural Puder".
  • 18:30 - Jam session muzyczno-wizualne w wykonaniu grup "Wolne Brzmienia" i "Jedno Wszystko"

Niedziela, 11 lutego

  • 14:00–16:00 - Warsztaty z malarstwa "Natural Puder" (darmowe).Zapisy pod numerem telefonu: 796 397 553 lub e-mailem: [email protected].

Artyści:

Kolektyw TIME NEW ROMAN: Agnieszka Sztejerwald, Dawid Wojtalewicz, Jakub Słomkowski.

Time New Roman to nowy kolektyw na mapie trójmiejskiej sceny artystycznej.

"Czas nowej opowieści, nowej narracji. Jest to narracja, na którą składają się doświadczenia każdego z artystów, ich próby i błędy, ich poszukiwania. Potrafią oni -każdy z osobna przekonać do swojej sztuki, ponieważ pomimo młodego wieku są już dojrzali twórczo. Poznałam artystów stosunkowo niedawno, ale ichsztuka przykuła moją uwagę. Chciałabym przedstawić tę wspaniałą trójkę. To opowieść grupy artystów dotycząca emocji, wędrówki, muzyki, materii, ekspresji".

 

- Agata Nowosielska

Agnieszka Sztejerwald

Urodzona w 1994 roku. Studia na Wydziale Grafiki Warszawskiej ASP (2015-2020). Dyplom „Nienawidząc obrazu” zrealizowany w pracowni prof. Lecha Majewskiego, aneks z malarstwa w Pracowni prof. Henryka Gostyńskiego. Dyplom wyróżniony na wystawie Najlepszych Dyplomów ASP w Warszawie, COMING OUT 2020. Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP (2019-2020). Wybrane wystawy: „Every kind of human” Monako 2022, „Nienawidząc obrazu” Mała Galeria 2021, „Pocztówka z domu” Salona Akademii 20221, „Uniwersum” Galeria Prom Kultury 2020, „Rozbitkowie Sensu” Salon Akademii 2019, „Wihajster/Freiteg/Swallow” Galeria Salon Akademii 2017.

Jakub Słomkowski

Urodzony w 1982 roku w Warszawie. Absolwent Warszawskiej ASP (2007) w pracowni Krzysztofa Wachowiaka oraz Stanisława Wieczorka. Artysta wizualny i performatywny, muzyk – łączy te trzy dyscypliny w swojej praktyce artystycznej i nieustannie z nimi eksperymentuje. Członek rady programowej galerii Artwalk prowadzonej przez Fundację Sztuka w Mieście, członek stowarzyszenia NZTB oraz organizator i pomysłodawca Kolacji na Hucie, współzałożyciel Fundacji Dzianina, współzałożyciel Fonofantazji, członek zespołów AndyWhy, Kubatwice Improvise, Jankomorov, Sicarios Unidos oraz I am sorry Dave. Tworzy duet performatywny z muzykologiem Loikiem Bertrandem. Na stałe współpracuje także z choreografką Izą Szostak.

Dawid Wojtalewicz

Urodzony w 1989 roku. Studiował malarstwo na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, którą ukończył z nagrodą Hugo Roelandt’a. Studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Turnhout oraz w Ateńskiej Szkole Sztuk Pięknych. Odbył staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos. Obecnie mieszka i tworzy w Sopocie. Tworzy współczesne obrazy, murale i freski oraz współtworzy grupy artystyczne: Pink TV only good News, 4FOLD i Polish ART Beneluks. Miał indywidualne wystawy w: Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (M HKA); Verbeeck gallery w Antwerpii, Art Gallery Mara, Europejskie Centrum Sztuki im. Fryderyka Chopina w Sannikach; Galeria Żak w Gdańsku; Stowarzyszenie Halo Kultura w Gdyni, Polska: Instytut Dom Lucasa Cranacha w Wittenberdze, Niemcy. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Sztuki Fryderyka Chopina w Sannikach, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zdobył nagrodę na I Biennale Malarstwa w Lublinie.

[ZT]12757[/ZT]

Gościnnie:

Aleksandra Majzel – absolwentka Grafiki Warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Grafiki Artystycznej na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Wyróżniona podczas 8 Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu. Odbyła staż artystyczny w Aragorn’s Studio na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych na Karaibach. Zajmuje się zarówno grafiką artystyczną (głównie litografią i sitodrukiem), jak i projektową, tworzy instalacje i działa w obszarze performance. Jest współzałożycielką grupy artystycznej Polish Art Benelux, dziennikarką czterowymiarowej telewizji Pink TV only good news oraz kapitanką autorskiego projektu Pink Star Line.

Oprawa muzyczna:

Przemysław Lis (pseudonimy: Hiero, Kratedra) - Multiinstrumentalista, poeta, animator społeczny i kulturalny. Kilkukrotnie stanął na podium podczas występów w wielu trójmiejskich slamach poetyckich. Organizator slamu poetyckiego w 2020 r. w unikalnej, nowatorskiej formule "każdy z każdym", który nazwał "Siedmioro Wspaniałych" w Sopocie. Od 2022 r. gra w "Wolnych Brzmieniach" ("Wolne Brzmienia" to dżemy do współtworzenia w trzeźwości, spotkania z intuicyjną, włączającą, improwizowaną twórczością w grupie, sposób na integrację różnych środowisk, artystycznych. Przybywają na te dżemy osoby z Trójmiasta, ale też Wejherowa, Berlina, Rewy, Pucka, Reykjawiku, Tczewa, itd. Promują zdrowe nawyki i zabawę w trzeźwość).

Jakub Dykiert - Multiinstrumentalista, songwriter, animator widowisk performatywnych. Związany z tańcem, kontakt improwizacją oraz aktorskim warsztatem pracy ze słowem. Współpracował m.in. z zespołem Domowe Melodie, Out of Tune, Zagi i Kasią Makowiecką.

[ZT]22050[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%