Zamknij

Nowa wystawa w Muzeum Sopotu! Zobaczymy ją już w piątek

11:00, 28.11.2023 .
Skomentuj Materiały prasowe Muzeum Sopotu Materiały prasowe Muzeum Sopotu

„Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubiorów od końca XIX do lat 30. XX w.” to kolejna wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Sopotu poświęcona ubiorom i akcesoriom. W dziejach mody bielizna zajmuje wyjątkowe miejsce. Wydaje się, że jak żaden inny element ubioru mówi o postrzeganiu ciała na przestrzeni wieków i jak każdy z nich podlegała przemianom powodowanym aktualną modą. Zmieniały się fasony, długości, tkaniny i kolory.

Na potrzeby wystawy czasowej zrekonstruowane zostaną historyczne wnętrza sypialne na piętrze naszej willi. Staną się one tłem dla oryginalnych elementów bielizny męskiej, damskiej i dziecięcej od początku II poł. XIX w. do lat 30 XX w. Opowiemy czym była krynolina, turniura, bonżurka oraz do czego służyły bindy i fiszbiny. Pewne elementy wystawy zostaną także wkomponowane w ekspozycję stałą na parterze.

Przykładowo na wystawie czasowej będzie można zobaczyć -  niedawno zakupione do zbiorów Muzeum Sopotu – części garderoby takie jak: kremowy gorset damski z epoki wiktoriańskiej z ok. 1895 r., pochodzący z Francji; pończochy ślubne datowane na lata 20. XX w, czy jedwabne ozdobione koronką majtki damskie z lat 20-tych z Francji.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Sopotu, Muzeum im. Floriana Ceynowy w Pucku Muzeum Miasta Gdyni i ze zbiorów prywatnych.

  • Wernisaż: 1 grudnia godz.12.00
  • Kuratorki: Karolina Babicz-Kaczmarek, Katarzyna Kreft
  • Opracowanie graficzne: Małgorzata Gliwińska - Radwańska
  • Wystawa czynna od 1.12. 2023 r. do 31.03.2024 r.

[ZT]20288[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%