Zamknij

Nowe wystawy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie! Poznamy twórczość dwóch wybitnych artystek

15:03, 06.11.2023 . Aktualizacja: 15:03, 06.11.2023
Skomentuj

Już w czwartek, 9 listopada, o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędzie się uroczyste otwarcie dwóch nowych wystaw. Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się ze sztuką Katarzyny Jankowiak oraz Hanny Nowickiej. Twórczość artystek zostanie zaprezentowane w ramach ekspozycji zatytułowanych "Zieleń" oraz "Perypetia". Prace będzie można zobaczyć odpowiednio do 7 oraz 14 stycznia.

Katarzyna Jankowiak The Green / Zieleń

Fot. materiały prasowe Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

  • Kiedy: 10.11.2023 – 07.01.2024
  • Uroczyste otwarcie: 09.11.2023 r., godz. 18.00
  • Kuratorka: Marta Smolińska

Twórczość Katarzyny Jankowiak eksploruje odwieczną relację sztuki i natury. Indywidualna wystawa artystki w PGS prezentuje obrazy i prace na papierze oraz projekcje wideo, których wspólnym mianownikiem jest zieleń w najróżniejszych jej wariantach: od ciemnej, głębokiej i nasyconej poprzez wręcz jadowicie intensywną po jasną, zbliżającą się do żółcieni. To barwa związana z roślinnością, procesami wegetacyjnymi oraz witalnością. W tle stoi inspiracja pejzażem: falującymi na wietrze łanami zbóż, łąkami, lasami… Obrazy – biorąc naturę za punkt wyjścia – abstrahują od mimetycznych przedstawień i dążą do syntezy, oferując odbiorczyniom i odbiorcom coś w rodzaju skondensowanej jej esencji. Są nieledwie monochromatyczne, malowane powtarzalnymi gestami, nasycone rytmem, który nas hipnotyzuje i wciąga, gdy śledzimy każdy ślad pociągnięć pędzla i uzmysławiamy sobie, że na płaszczyznach przeobrażają się one w to, co rośl-Inne.

Katarzyna Jankowiak, Palimpsest I (M.W.+K.J.), 2018, t.wł.,147x152

Z kolei akwarele są dla Jankowiak miejscem analizy poszczególnych elementów natury – oglądanych także jakby w mikroskali. To studia liści, kwiatów, łodyg, może pleśni, jakichś mikrobów, prawdopodobnie nasion… Ich formy intrygują i budują napięcie w relacji do syntetycznie traktowanych obrazów. Projekcie pokazują natomiast wiatr w kępie traw, jego harce na polu kwitnącej koniczyny, deszcz na tle korony drzewa, falowanie wody i roślin odbijających się w lustrze stawu, dość wartki strumień, drobne fale na piasku, wolno płynącą rzekę. Towarzyszy im dźwięk – rodzaj dyskretnego szumu: może padający deszcz, może szum łąki, które sprzyjają kontemplacji i medytacyjnej percepcji. Ważnym elementem wystawy „The Green / Zieleń” jest również dywan z żywych roślin, zasadzonych i wyhodowanych rękami samej artystki. To wyraz indywidualnej relacji z tymi nie-ludzkimi aktorami, towarzyszącymi nam na każdym kroku i protest przeciw ich bezdusznej przemysłowej hodowli. Na finisażu odbiorczynie i odbiorcy będą mogli otrzymać owe rośliny w prezencie, by zabrać je do własnych domów i tam otaczać opieką. W ten sposób zieleń z wystawy Katarzyny Jankowiak w PGS rozpleni się poza galerią.

Hanna Nowicka / Perypetia

Fot. materiały prasowe Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

  • Kiedy: 10.11.2023 – 14.01.2024
  • Uroczyste otwarcie: 09.11.2023 r., godz. 18.00
  • Kuratorki: Mariola Balińska, Maja Murawska

Wystawa Hanny Nowickiej „Perypetia” to prezentacja przełomowych prac w praktyce artystycznej autorki od końca lat 80. XX wieku do dziś. Tytuł wystawy został zaczerpnięty od greckiego słowa peripéteia, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nagłą zmianę”. Artystka uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jednak po ukończeniu studiów jej zainteresowania zwróciły się w stronę instalacji, fotografii czy realizacji wideo. Na wystawie zaprezentujemy przełomową pracę „Kolumnę kurzu” (1988 - 1993), będącą potwierdzeniem zmiany sposobu myślenia artystki o sztuce. W przypadku tego obiektu gromadzony latami w mieszkaniu artystki kurz staje się materią, która jest nośnikiem pamięci w odniesieniu do codziennych, żmudnych rytuałów porządkowania i dbania o przestrzeń prywatną. Obiekt ten, przekraczający ówczesne tradycyjne modele działań w obszarze sztuki, wywołał konsternację środowiska artystycznego. Artystka dokonała transgresji i otworzyła nowe możliwości dla sztuki. Obok kurzu, główną materią jej obiektów i instalacji jest guma, która poprzez swój cielisty kolor wywołuje skojarzenia z ludzką skórą.

Hanna Nowicka, Dekekty i skazy, 2023

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną między innymi instalacje „Sześć obrazów o bliskości” (1996) fotografie, w tym „Autoportret” (1998), jak również filmy wideo takie jak „Lamella” (2009) oraz „Shelter” (2016). Sztuka Hanny Nowickiej oscyluje wokół zagadnień związanych z bliskością w nawiązaniu do relacji międzyludzkich oraz sfery powiązanej z cielesnością i seksualnością. Najnowsze realizacje „Esencja” (2023), „Ćwiczenia cielesne” (2023) oraz „Defekty i skazy (2023) będą nawiązaniem do wcześniejszych prac, tworząc jednakże nowe możliwości interpretacji twórczości artystki w oparciu o zagadnienia związane ze sztuką ciała, feminizmem czy psychoanalizą.

[ZT]19693[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%