Zamknij

Do których muzeów i galerii w Trójmieście wejdziemy za darmo? Przedstawiamy listę miejsc i terminów

18:00, 05.11.2023 Aktualizacja: 09:40, 06.06.2024
Skomentuj

Trójmiasto ma wiele do zaoferowania miłośnikom sztuki i historii. Możemy tu podziwiać nie tylko bogatą kolekcję arcydzieł, ale także zgłębiać fascynującą przeszłość regionu, odkrywając jego tajemnice. Wielu ludzi jednak nie zdaje sobie sprawy, że wiele z tych miejsc jest dostępnych za darmo, co stanowi doskonałą okazję do zagłębienia się w kulturę i historię Trójmiasta, bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy. Przedstawiamy najważniejsze muzea i galerie, które oferują bezpłatny wstęp w określonych dniach lub godzinach. 

Poniedziałek :

Dom Uphagena Gdańsk – godz. 10:00-16:00

Zwiedzanie Domu Uphagena to podróż w przeszłość. Można poznać życie codzienne bogatego mieszczanina w XVIII w. Wizyta zaczyna się w sieni z reprezentacyjnymi schodami i herbaciarni, później oglądamy elegancki salon, dużą jadalnię i małe saloniki, np. pokój muzyczny...

Ratusz Głównego Miasta Gdańsk - godz. 10:00-16:00

Ratusz Głównego Miasta znajduje się na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Początki budowli sięgają późnego średniowiecza. Od połowy XIV w. do 1921 r. był on siedzibą władz miasta. W gotycko-renesansowym obiekcie znajduje się jedna z najpiękniejszych sal renesansowych w Europie Północnej. Latem, ze szczytu 80-metrowej wieży, można podziwiać panoramę Gdańska.

Dwór Artusa Gdańsk – godz. 10:00-16:00

Dwór Artusa, który znajduje się naprzeciwko słynnej fontanny Neptuna, jest nazywany salonem dawnego Gdańska. Zgromadzone tu dzieła sztuki lub ich repliki nawiązują do legend i mitów zarówno antycznych, jak i średniowiecznych. Tu znajduje się największy piec kaflowy Europy, mierzący 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.

* 10.11 - nieczynne. 15.11 - czynne do 14:00. 16.11 - czynne do 15:00. 30.11 - czynne do 12:00. 01-02.12 - nieczynne.

Muzeum Bursztynu Gdańsk –  godz. 10:00-18:00

Muzeum Bursztynu działało przez 15 lat w Wieży Więziennej Zespołu Przedbramia ulicy Długiej. Obecnie Muzeum Bursztynu łączy stare z nowym i jako nowoczesna placówka znajduje się w odrestaurowanej przestrzeni Wielkiego Młyna. Wśród tysiąca eksponatów znajdują się nie tylko bryłki bursztynu z całego świata, zatopione w nich rośliny i zwierzęta, ale także arcydzieła dawnych mistrzów i kolekcja sztuki nowoczesnej.

Muzeum Poczty Polskiej Gdańsk – godz. 10:00-16:00

To miejsce jest jednym z tych, w których zaczęła się II wojna światowa. Do historii przeszła bohaterska obrona pracowników Poczty Polskiej z 1 września 1939 r. W muzeum zaprezentowano przebieg walki i losy obrońców. Ponadto można dowiedzieć się, jak w przeszłości działała poczta i poznać życie codzienne w Wolnym Mieście Gdańsku.

Wtorek:

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – godz.10:00-16:00

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to instytucja, której działaniom przyświeca hasło „Kultura wielu wymiarów”. Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie, za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii, przedstawiono historię cywilnej ludności żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano polskie doświadczenia na tle innych narodów.

Muzeum Miasta Gdyni – godz. 10:00-16:00

Dziesiątki tysięcy obiektów zgromadzonych w muzeum jest źródłem wiedzy o przeszłym i aktualnym życiu miasta i jego mieszkańców, które niezmiennie fascynuje turystów i jest źródłem dumy ciągle nowych pokoleń gdynian.

Grodzisko w Sopocie – godz. 9:00-17:00

Ten urokliwy skansen, czyli muzeum na wolnym powietrzu (w tym przypadku jest to tzw. skansen archeologiczny), położony jest w malowniczej scenerii bujnej zieleni i szumiących strumyków. Prezentowane są tutaj zrekonstruowane zabudowania grodu: chaty, brama i częściowo – palisada (ogrodzenie z drewnianych pali). Wszystkie powyższe elementy zabudowy zrekonstruowano dokładnie w miejscach odkrycia ich reliktów, czyli pozostałości po autentycznych elementach zabudowy istniejących w przeszłości.

Środa

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 w Gdańsku - godz. 14.00-19.00 

Instytucja wystawiennicza prezentująca czasowe wystawy sztuki współczesnej. Misją CSW Łaźnia jest ukazywanie najnowszych zjawisk artystycznych w procesie ich przemian, reagowanie na aktualne zjawiska kulturalno-cywilizacyjne we współczesnym świecie - a zarazem edukacja w tym zakresie, wykorzystująca nowe media i technologie. W CSW Łaźnia organizowane są wystawy czasowe, performanse, warsztaty, wykłady, koncertów i pokazy filmowych.

* Ze względu na remont sala ekspozycyjna na drugim piętrze jest niedostępna

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – godz. 11:00-17:00

Galeria realizuje rocznie około dwudziestu pięciu wystaw sztuki współczesnej i tradycyjnej, prezentujących różnorodne zjawiska artystyczne. Galeria, dążąc do ukazania najważniejszych zjawisk sztuki polskiej i obcej oraz dotarcia do możliwie szerokiego kręgu odbiorców, współpracuje z galeriami i placówkami muzealnymi w kraju i za granicą.

Muzeum Emigracji w Gdyni – godz. 10:00–18:00

Wystawa stała Muzeum Emigracji w Gdyni to pierwsza ekspozycja w kraju w tak obszerny sposób opowiadająca historię emigracji z ziem polskich w okresie ostatnich 200 lat. Przybliża przeżycia ludzi opuszczających ojczyznę, ich obawy, nadzieje, a także przyczyny i skutki emigracji. To opowieść o ludziach wyruszających w podróż w nieznane, o przemianach cywilizacyjnych i gospodarczych, których doświadczyli, o legendzie Gdyni i polskich transatlantykach.

Czwartek:

Spichlerz Błękitny Baranek w Gdańsku– godz. 8:30-16:00

Atrakcyjność „Błękitnego Baranka” polega zarówno na wystawach, jak i na samym wnętrzu. Ten oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku funkcjonuje w zabytkowym spichlerzu, którego historia sięga XVI wieku. Zwiedzający mogą czerpać przyjemność nie tylko z oglądania ekspozycji archeologicznych, ale też ze spacerowania po wyjątkowym obiekcie. O dawnej, oryginalnej funkcji spichlerza przypominają elementy konstrukcji. 

Gdańska Galeria Miejska w Gdańsku – wszystkie wystawy godz. 12:00-18:00 (w sezonie zimowym)

W programie działalności Gdańskiej Galerii Miejskiej znajdą się liczne wydarzenia z zakresu kultury wizualnej, m.in. cykl wystaw pt. "dialogi", ukazujący twórczość artystów lokalnych w zestawieniu z przedstawicielami sztuki międzynarodowej, przyczyniający się do popularyzacji aktualnych nurtów zagranicznych w Polsce oraz do promocji sztuki artystów gdańskich poza krajem.

Piątek:

Muzeum Narodowe w Gdańsku: 

  • Odział Sztuki Dawnej – godz. 11:00-18:00
  • Oddział Etnografii – godz. 10:00- 17:00
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej- godz. 10:00- 17:00

Niedziela:

Piwnica Romańska w Gdańsku– godz. 10:00-17:00

To najnowszy oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – mieści się w samym sercu historycznego centrum Gdańska, na placu Dominikańskim (tuż obok hali targowej). Do Piwnicy wchodzi się przez zielony pawilon z szyldem Muzeum.

Muzeum Sopotu – godz. 10:00-16:00 (sezon zimowy)

Obecnie na parterze eksponowana jest wystawa stała poświęcona historii willi i jej mieszkańców. Na piętrze prezentowane są wystawy czasowe.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – godz. 10:00-16:00

Oferta ekspozycyjna, prezentująca bogate i piękne dzieje oręża polskiego na morzu, skierowana jest do wszystkich, chcących poznać ten rozdział historii naszego kraju.

* ORP Błyskawica jest niedostępny do zwiedzania do 31.03.2024 r

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%