Przed nami kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat. Festiwal rozpocznie się już 22 kwietnia a zakończy w czerwcu, natomiast jego część konkursowa odbędzie się tradycyjnie w Sopocie w dniach 25-27 maja. Do polskiej stolicy festiwali przyjadą chóry z Izraela, Meksyku, USA, Chorwacji, Gruzji, Litwy, Czech oraz mocna reprezentacja z Polski. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.
Festiwal Mundus Cantat to wielkie święto światowej chóralistyki, które od 19 lat odbywa się w Sopocie, oferując słuchaczom bogatą ofertę koncertową zespołów z różnych części globu, możliwość uczestniczenia w przesłuchaniach konkursowych i wyłonienia swoich faworytów, barwną i rozśpiewaną Paradę Chórów sopockim „Monciakiem” oraz przede wszystkim obcowanie z kulturą wielu narodów.
Tegoroczna odsłona festiwalu zapowiada się niezwykle obiecująco. Koncerty 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT SOPOT 2023 odbędą się na przestrzeni miesięcy kwietnia, maja oraz czerwca, natomiast część konkursowa festiwalu odbędzie się w dniach 25-27 maja 2023 w Sopocie. Udział w konkursie zgłosiły chóry z Izraela, USA, Gruzji, Litwy, Czech oraz wybitne chóry z Polski: Kosakowa, Olsztyna, Poznania, Przodkowa i Stegny. Jednym z gości specjalnych tej edycji jest chór Split University Choir Silvije Bombardelli. Rozpoznawalność chórowi oprócz aktywności koncertowej w kraju i za granicą, przyniosły z pewnością jego projekty youtube'owe, takie jak „Oliver Medley”, „Live at University” czy „Man in the mirror”. Silvije Bombardelli wystąpi m.in. w trakcie Koncertu Finałowego 27 maja.
Wzięcie udziału w konkursie dla każdego z chórów to bardzo duży wysiłek twórczy, wiele godzin żmudnych prób, dlatego cieszy bardzo, że na laureatów czekają w tym roku bardzo atrakcyjne nagrody. Budżet nagród w tegorocznej edycji to 14 000 zł a fundatorami nagród są Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Sopotu, Jacek Karnowski. Ponadto zwycięzca w każdej kategorii muzycznej zostanie wyróżniony specjalnym medalem Mundus Cantat a zwycięzca Grand Prix otrzyma statuetkę Sopockiej Mewy. Natomiast najlepszy dyrygent Mundus Cantat Sopot 2023 zostanie wyróżniony Pucharem Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Jego Magnificencji prof. dr hab. Ryszarda Minkiewicza. Zatem chóralna walka o najwyższe trofea będzie na pewno zacięta.
Do rywalizacji w trzech kategoriach muzycznych przystąpi 11 chórów i zaprezentują się w 15 prezentacjach konkursowych. W międzynarodowej obsadzie Jury wezmą udział: prof. Liana Chonishvili (Konserwatorium im. V. Sarajishvili w Tbilisi, Gruzja ), prof. Anna Domańska (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi), Anjana Abraham (dyrektorka artystyczna Anpal Center for Creative Arts Education w Koczi, Indie), dr hab. Beata Wróblewska, prof. AM oraz prof. Marcin Tomczak (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku) - przewodniczący jury. Laureatów festiwalu poznamy podczas Koncertu Finałowego, który odbędzie się 27 maja o godz. 17 w Auli Wydziału Ekonomicznego UG w Sopocie.
Ponadto oprócz przesłuchań konkursowych, organizatorzy zaplanowali dla szerokiej publiczności wiele koncertów towarzyszących. Fundacja Mundus Cantat również w tym roku podjęła współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przywidzu. 22 kwietnia Chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej Mundus Cantat zaprezentuje widowni przywidzkiej i okolic zróżnicowany repertuar, zarówno przeboje chóralistyki światowej (“Besame Mucho”, “Prende la Vella”) oraz utwory izraelskie, jak i pieśni polskich kompozytorów współczesnych – od energicznej „Ceciliady” Marcina Wawruka po melodie ludowe z Czerska i Wieruszowa w opracowaniu Anny Barszcz. Na finał koncertu wybrzmi piosenka Kasi Nosowskiej i zespołu Hej pt. „Moja i Twoja nadzieja” w chóralnej aranżacji autorstwa dyrygentki chóru, dr hab. Beaty Wróblewskiej, prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Również w Przywidzu (20 maja) oraz w Sopocie (21 maja) wystąpi drugi z gości specjalnych festiwalu, Chór Akademicki Unam Mx Staccato z Mexico City. Jest to zespół, który składa się ze studentów z National Autonomous University of Mexico i koncertuje po całym świecie w najbardziej prestiżowych miejscach takich jak Uniwersytet Yale, Nowy Jork czy Palacio de Bellas Artes. Staccato jest laureatem m.in. nagrody Grand Prix Festiwalu Muzycznego Impresje 2013 w Bydgoszczy i współpracowało przy wielkich produkcjach muzycznych takich jak Beatles Symphonic z UNAM Philharmonic Orchestra czy międzynarodowa trasa Björk zatytułowana Cornucopia 2019
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Mundus Cantat oraz Miasto Sopot. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Sopotu, Jacka Karnowskiego oraz Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prof. dr hab. Ryszarda Minkiewicza.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz