Zamknij

Są młodzi, twórczy i malują w Sopocie! Poznaj grupę Time New Roman

15:07, 05.04.2022 | P.S.
Skomentuj
REKLAMA

Grupa Time New Roman to troje artystów, którzy związali swoje losy z Sopotem i Warszawą. Z ich najnowszymi obrazami zapoznamy się podczas piątkowego wernisażu, który rozpocznie o godzinie 19. W pracowni przy ul. Władysława Jagiełły 11 Agnieszka Sztejerwald, Jakub Słomkowski i Dawid Wojtalewicz zaprezentują prace malarskie z pogranicza ekspresji, surrealizmu i realizmu magicznego. 

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyła muzyka, za którą odpowiada Kuba Twice Improvise i Oleg Dziewanowski. Wstęp wolny.

Okiem kuratorki

Twórczość grupy Time New Roman przybliżyła nam malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce Agata Nowosielska.

"Grupa Time New Roman (Agnieszka Sztejerwald, Jakub Słomkowski, Dawid Wojtalewicz) przyciąga uwagę jako fuzja indywidualności. Czas Nowej Powieści, jak wynikałoby z nazwy, czas nowej sztuki - to grupa młodych malarzy, których sztuka charakteryzuje się stylem rozpiętym od ekspresji i surrealizmu po magiczny realizm. Nazwa, której używają kojarzy mi się ze sloganem, który zapisany tłustą czcionką wyraża moc sztuki opisywanych twórców.

Sięgam po Time New Roman jak po znaczący i opiniotwórczy dziennik opisujący losy trzech artystów związanych z Warszawą i Sopotem. Treści artykułów wprowadzają mnie do świata performatywnego malarstwa, do gabloty pełnej obrazów namalowanych na ceramicznych kaflach, kierują mój wzrok na rozpięte na dużych wysokościach ogromne płótna, na strefę sacrum i profanum. Nagłówki krzyczą farbą olejną naniesioną ekspresyjnie na olbrzymie płótna bądź szepcą niczym szkice grzybów atomowych, miniaturowe pejzaże będące zapisem wędrówki nomadów. Wertuję strony gazety, która zapisana jest językiem młodości. Ta prasa opisuje wybory trójki młodych artystów różniących się między sobą rodzajem uprawianej sztuki, ale połączonych pasją i energią wkładaną w tworzenie.

Time New Roman to grupa, przed którą otwarty jest świat. To historia nowych opowieści lub jak kto woli czas nowych romantyków zatopionych w swoich autonomicznych światach pulsujących świeżością w krwioobiegu sztuki".

Agata Nowosielska

Artyści Wizualni - TIME NEW ROMAN

Agnieszka Sztejerwald

Urodzona 1994 r. Studia na Wydziale Grafiki Warszawskiej ASP (2015-2020). Dyplom „Nienawidząc obrazu” zrealizowany w pracowni prof. Lecha Majewskiego, aneks z malarstwa w Pracowni prof. Henryka Gostyńskiego. Dyplom wyróżniony na wystawie Najlepszych Dyplomów ASP w Warszawie, COMING OUT 2020. Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP (2019-2020). Wybrane wystawy: "Every kind of human" Monako 2022, "Nienawidząc obrazu" Mała Galeria 2021, "Pocztówka z domu" Salona Akademii 20221, "Uniwersum" Galeria Prom Kultury 2020, "Rozbitkowie Sensu" Salon Akademii 2019, "Wihajster/Freiteg/Swallow" Galeria Salon Akademii 2017.

Po lewej: “Nienawidząc obrazu“ 160 x 200cm, olej na płótnie: Agnieszka Sztejerwald. Po prawej: zdjęcie z pracowni.

Jakub Słomkowski

Urodzony w 1982 w Warszawie. Absolwent warszawskiej ASP (2007) w pracowni Krzysztofa Wachowiaka oraz Stanisława Wieczorka. Artysta wizualny i performatywny, muzyk – łączy te trzy dyscypliny w swojej praktyce artystycznej i nieustannie z nimi eksperymentuje. Członek rady programowej galerii Artwalk prowadzonej przez Fundację Sztuka w Mieście, członek stowarzyszenia NZTB oraz organizator i pomysłodawca Kolacji na Hucie, współzałożyciel Fundacji Dzianina, współzałożyciel Fonofantazji, członek zespołów AndyWhy, Kubatwiceimprovise, Jankomorov, Sicarios Unidos oraz I am sorry Dave. Tworzy duet performatywny z muzykologiem Loikiem Bertrandem. Na stałe współpracuje także z choreografką Izą Szostak.

Po lewej: Stonebird, olej na płótnie; 100x 100cm; Kuba Słomkowski. Po prawej: “Wzbierający las” 115 x 210 mm, tusz na papierze, Kuba Słomkowski.

Dawid Wojtalewicz

Urodzony w 1989 r. Studiował malarstwo na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, którą ukończył z nagrodą Hugo Roelandt'a. Studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Turnhout oraz w Ateńskiej Szkole Sztuk Pięknych. Odbył staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos. Obecnie mieszka i tworzy w Sopocie. Tworzy współczesne obrazy, murale i freski oraz współtworzy grupy artystyczne: Pink TV only good News, 4FOLD i Polish ART Beneluks. Miał indywidualne wystawy w: Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (M HKA); Verbeeck gallery w Antwerpii, Art Gallery Mara, Europejskie Centrum Sztuki im. Fryderyka Chopina w Sannikach; Galeria Żak w Gdańsku; Stowarzyszenie Halo Kultura w Gdyni, Polska: Instytut Dom Lucasa Cranacha w Wittenberdze, Niemcy. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Sztuki Fryderyka Chopina w Sannikach, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zdobył nagrodę na I Biennale Malarstwa w Lublinie.

Po lewej: “Bez tytułu“ 30 x 30cm; tempera na płótnie, Dawid Wojtalewicz. Po prawej: “Bez tytułu“, olej na płótnie; Dawid Wojtalewicz.

TIME NEW ROMAN

  • Kiedy: 8 kwietnia (piątek), godz. 19.00
  • Gdzie: ul. Władysława Jagiełły 11, Sopot

[ZT]12511[/ZT]

(P.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

jean-françoisjean-françois

5 1

Ciekawa wystawa w ciekawej scenerii. Interesujący kontrast nowoczesnych prac ze starymi wnętrzami. Przypomina wejherowskie edycje Spichlerza Sztuki sprzed lat. Brawa dla Twórców i Organizatora! 20:42, 09.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Organizatorów!Organizatorów!

2 0

...i Kuratorka wystawy, i Właściciel galerii :) 12:05, 10.04.2022


8 kwietnia (nie 8 kw8 kwietnia (nie 8 kw

1 0

ale o tej zdolnej młodzieży pewnie jeszcze nieraz usłyszymy 12:43, 11.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%