Zamknij

Sopot: koniec z hulajnogami na chodniku. Porzucenie będzie słono kosztować

22:39, 22.06.2021 Aktualizacja: 22:39, 22.06.2021
Skomentuj Fot. eSopot/Urząd Miasta Sopotu  Fot. eSopot/Urząd Miasta Sopotu 

21 czerwca sopoccy radni podjęli na sesji Rady Miasta uchwałę umożliwiającą odholowywanie z dróg nieprawidłowo parkowanych hulajnóg i obciążanie użytkowników i właścicieli pojazdów kosztami ich usunięcia i przechowywania. Po zmianie przepisów hulajnogi elektryczne i inne urządzenia transportu osobistego stanowią nową kategorię pojazdów.

Działanie wymagało ujęcia ich w taryfikatorze opłat za holowanie i przechowywanie usuniętych w wyniku nieprawidłowego pozostawienia w pasie drogowym. W związku z tym za pozostawienie hulajnogi lub innego urządzenia transportu osobistego właściciel zapłaci tyle ile do tej pory za rower, czyli 123 zł za holowanie oraz 23 zł za każdą dobę przechowywania na parkingu strzeżonym. Warto pomyśleć i rozważnie parkować hulajnogi, a w szczególności nie zostawiać ich w miejscach, gdzie utrudnia to ruch, lub gdzie znajduje się znak B-36 „zakaz zatrzymywania i postoju”.

– Już pod koniec ubiegłego roku podpisaliśmy porozumienia z operatorami hulajnóg, a na potrzeby ich parkowania w Sopocie udostępniliśmy około 70 miejsc z wymalowanymi kopertami lub przy stojakach rowerowych. Lokalizacje tych miejsc otrzymali operatorzy, dzięki czemu użytkownicy będą mogli zobaczyć je w swoich aplikacjach. Co ważne, na mocy porozumień, do 12 km na godzinę została ograniczona prędkość hulajnóg w centrum miasta – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

20 maja 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy, regulującej ruch hulajnóg i urządzeń transportu osobistego. Przepisy określają zasady ruchu hulajnóg, których użytkownicy muszą m.in. dostosować się do znaków drogowych i ogólnych zasad ruchu drogowego.

Zgodnie z przepisami:

  • hulajnogą elektryczną należy poruszać się po drodze dla rowerów. Jeśli takiej nie ma, jechać jezdnią (w strefie Tempo30). Na chodnikach należy się poruszać z prędkością nieprzekraczającą prędkości pieszego;
  • hulajnoga może być parkowana na chodnikach przy krawężniku przeciwległym do jezdni, równolegle do osi drogi. Trzeba pamiętać o pozostawieniu co najmniej 1,5 m miejsca dla pieszych;
  • hulajnogi nieprawidłowo zaparkowane, utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu ruchu, mogą zostać odholowane przez służby, podobnie jak dotychczas samochody, motocykle i rowery. Koszt holowania (prócz mandatu) pokrywają właściciel pojazdu i sprawca wykroczenia.

Urząd Miasta w Sopocie przygotował krótki poradnik wskazujący, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się hulajnogą: 

  1. Hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkowników obowiązują wszystkie znaki drogowe (w tym zakazy parkowania i zakazy ruchu)
  2. Hulajnoga elektryczna jest pojazdem mało stabilnym – należy zachować ostrożność przy skręcaniu oraz jeździe po nierównym terenie
  3. Osoba idąca chodnikiem może się nie spodziewać nadjeżdżającej z tyłu hulajnogi
  4. Parkuj pojazd tak, by nikomu nie zawadzał, najlepiej przy stojakach rowerowych, a jeśli tych nie ma w pobliżu na dalszym od jezdni brzegu chodnika. Zachowaj co najmniej 1,5 m przejścia dla pieszych. Pomyśl o niedowidzących.
  5. Widząc leżącą hulajnogę, podnieś ją – ktoś może się o nią przewrócić
  6. Hulajnogami nie wolno jeździć po ul. Boh. Monte Cassino
  7. Stosuj się do ograniczeń prędkości na alejce nadmorskiej.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu 

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

RafałRafał

4 0

Wystarczy odmówić operatorowi korzystania z infrastruktury miejskiej i po kłopocie, ale no właśnie dlaczego tak się dzieje?

11:12, 22.06.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MorfeuszMorfeusz

2 0

Albo w końcu aplikacje do wypożyczania tych paskudztw będą ściąga opłaty od tych baranów, któzy porzuają je na środku chodnika (w nadziei, że ich a się wychować), albo trzeba się tego pozbyć. Pijani, po dwóch, z dużą prędkością po chodniku, porzuając gdzie popadnie: tak stonka turystyczna korzysta z tych 'dobrodziejstw'. Policja to się specjalizuje w wystawianiu madantów za namordniki, ale za to się nie weźmie

08:11, 23.06.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KK

1 0

Serio ? Bedzie jakiś efekt ? Bo na razie pod moim domem na chodniku dalej walaja się wszędzie hulajnogi. Operatorzy specjalnie je tak układa pod osłoną nocy. Tłukac sie przy tym niemiłosiernie.

10:58, 23.06.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%