21 czerwca sopoccy radni podjęli na sesji Rady Miasta uchwałę umożliwiającą odholowywanie z dróg nieprawidłowo parkowanych hulajnóg i obciążanie użytkowników i właścicieli pojazdów kosztami ich usunięcia i przechowywania. Po zmianie przepisów hulajnogi elektryczne i inne urządzenia transportu osobistego stanowią nową kategorię pojazdów.
Działanie wymagało ujęcia ich w taryfikatorze opłat za holowanie i przechowywanie usuniętych w wyniku nieprawidłowego pozostawienia w pasie drogowym. W związku z tym za pozostawienie hulajnogi lub innego urządzenia transportu osobistego właściciel zapłaci tyle ile do tej pory za rower, czyli 123 zł za holowanie oraz 23 zł za każdą dobę przechowywania na parkingu strzeżonym. Warto pomyśleć i rozważnie parkować hulajnogi, a w szczególności nie zostawiać ich w miejscach, gdzie utrudnia to ruch, lub gdzie znajduje się znak B-36 „zakaz zatrzymywania i postoju”.
– Już pod koniec ubiegłego roku podpisaliśmy porozumienia z operatorami hulajnóg, a na potrzeby ich parkowania w Sopocie udostępniliśmy około 70 miejsc z wymalowanymi kopertami lub przy stojakach rowerowych. Lokalizacje tych miejsc otrzymali operatorzy, dzięki czemu użytkownicy będą mogli zobaczyć je w swoich aplikacjach. Co ważne, na mocy porozumień, do 12 km na godzinę została ograniczona prędkość hulajnóg w centrum miasta – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.
20 maja 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy, regulującej ruch hulajnóg i urządzeń transportu osobistego. Przepisy określają zasady ruchu hulajnóg, których użytkownicy muszą m.in. dostosować się do znaków drogowych i ogólnych zasad ruchu drogowego.
Zgodnie z przepisami:
Urząd Miasta w Sopocie przygotował krótki poradnik wskazujący, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się hulajnogą:
Źródło: Urząd Miasta Sopotu
4 0
Wystarczy odmówić operatorowi korzystania z infrastruktury miejskiej i po kłopocie, ale no właśnie dlaczego tak się dzieje?
2 0
Albo w końcu aplikacje do wypożyczania tych paskudztw będą ściąga opłaty od tych baranów, któzy porzuają je na środku chodnika (w nadziei, że ich a się wychować), albo trzeba się tego pozbyć. Pijani, po dwóch, z dużą prędkością po chodniku, porzuając gdzie popadnie: tak stonka turystyczna korzysta z tych 'dobrodziejstw'. Policja to się specjalizuje w wystawianiu madantów za namordniki, ale za to się nie weźmie
1 0
Serio ? Bedzie jakiś efekt ? Bo na razie pod moim domem na chodniku dalej walaja się wszędzie hulajnogi. Operatorzy specjalnie je tak układa pod osłoną nocy. Tłukac sie przy tym niemiłosiernie.