Zamknij

Sopot: Senior pojedzie, inni za to zapłacą! Bony taksówkowe dla osób 65+ [BO 2022]

22:13, 15.06.2021 Przemysław Szczygieł Aktualizacja: 23:15, 16.06.2021
Skomentuj

W Budżecie Obywatelskim 2022 zgłoszono kontrowersyjny projekt. Pomysł jednego z mieszkańców Sopotu zakłada wprowadzenie darmowych przejazdów taksówkami dla osób powyżej 65 roku życia. Zgodnie z przedstawioną propozycją z bonów taksówkowych korzystaliby sopoccy seniorzy, a ich przejazdy byłby finansowane częściowo z naszych podatków.

Czwartego czerwca poznaliśmy listę projektów, które nie zostały odrzucone w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Wśród nich znalazł się projekt "Darmowe przejazdy taksówkami dla SENIORÓW 65+". Wniosek przeszedł weryfikację merytoryczną i został pozytywnie zaopiniowany przez urzędników. Koszt przedsięwzięcia wyceniono na pół miliona złotych.

Projekt jest skierowany do ekskluzywnej grupy, ograniczonej poprzez kryterium wieku. Jednym z jego założeń jest to, że wszyscy pracujący mieszkańcy Sopotu pośrednio (poprzez część podatku dochodowego, jaki trafia do gminy) opłacą przejazdy członkom grupy uprzywilejowanej. Zdaniem autora projektu potencjalnych beneficjentów tego pomysłu jest w naszym mieście około 9 tysięcy.

Choć w zasadach regulujących funkcjonowanie BO czytamy, że nie można zgłaszać wniosków, które noszą znamiona pomocy publicznej, Komisja Bezpieczeństwa i Dialogu z Mieszkańcami Rady Miasta Sopotu projekt zaakceptowała. Sprzeczności z zasadami nie stwierdzono. Wniosek został pozytywnie oceniony także pod kątem zachowania zasady ogólnodostępności oraz celowości i gospodarności. W przeciwnym wypadku należałoby go odrzucić.

Pomoc publiczna – ingerencja instytucji państwowych, polegająca na przyznaniu w jakiejkolwiek formie, pomocy pojedynczemu podmiotowi gospodarczemu bądź grupie podmiotów, prowadząca do zakłócenia konkurencji na wolnym rynku. W szerszym znaczeniu pomocą publiczną są też inne instytucje prawne uprzywilejowujące wspomagany podmiot względem pozostałych.

Wikipedia

Autor projektu proponuje, aby każdy sopocianin powyżej 65 roku życia mógł w ciągu roku skorzystać z przejazdów taksówkami o łącznej wartości 100 zł. W tym celu miasto miałoby podpisać umowę z wybraną korporacją taksówkarską, a do jej realizacji i rozliczenia miałyby być wykorzystywane specjalne bony. Wystarczyłyby one na około 5-6 przejazdów dla każdego seniora.

"Darmowe przejazdy mogłyby być realizowane poprzez np wydrukowane bony z 5 segmentami, które byłyby odcinane przy każdym przejeździe. Założenie takie miałoby miejsce bytu, jeśli ustalono by każdy przejazd w formie ryczałtu w kwocie 20 zł. Rozliczenie z korporacją można by prowadzić miesięcznie w zależności od ilości zużytych kuponów i na podstawie wystawionej przez nich faktury" - czytamy w opisie projektu.

Powodem udzielenia tego typu pomocy miałby być nierzadko kiepski stan zdrowia osób starszych, zmęczenie czy narażenie na infekcje. Nie wiadomo jednak, dlaczego to wiek miałyby być kryterium decydującym o przyznaniu tego typu wsparcia, a nie np. sytuacja materialna. Co więcej zgodnie z założeniami projektu z pomocy tego typu nie skorzystałyby np. matki z dziećmi czy przewlekle chorzy, jeśli nie ukończyliby 65 lat.

O tym, czy ten oraz inne pomysły zostaną wcielone w życie, zadecydują mieszkańcy Sopotu podczas głosowania nad projektami, które odbędzie się w dniach 6-20 września 2021 r.

[ZT]8680[/ZT]

[ZT]7644[/ZT] 

(Przemysław Szczygieł)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

xx

5 2

To jest po prostu śmiech na sali xD

Darmowe mieszkania - dostali, wykupione komunałki za grosze - dostali, mieszkania w centrum warte miliony, które ich dzieci w przyszłości sprzedadzą na wynajem krótkoterminowy - dostali.
Darmowe autobusy, leki, jakieś działki nie działki rod, zniżki w pociągach, cholera wie co jeszcze i jeszcze taksówki? Z mojego podatku dochodowego?

Niech sobie opłacą z 14, 15, 18 a i nawet 20 emerytury!

Z podatku, który mógłby iść np. na inwestycje w mieście, na lepsze drogi, na więcej mieszkań komunalnych, żeby rodziło się w mieście więcej dzieci, na parki, na COKOLWIEK INNEGO chcieć fundować taksówki seniorom, którzy mają w tym mieście darmowy przejazd autobusami i w którym taksówka z jednego końca miasta na drugi wychodzi 15zł to jest absurd, to jest po prostu jakiś absurd.

Zwłaszcza w takim mieście jak Sopot, gdzie nieruchomości są drogie, będą jeszcze droższe, a mnóstwo inwestycji deweloperskich nie służy do mieszkania, tylko do "inwestycji" dla Warszawki. Przede wszystkim inwestycje powinny służyć młodym ludziom, żeby nie uciekali do Gdańska lub Gdyni w pogoni za mieszkaniem, stąd Sopot powinien inwestować dużo, dużo, dużo w mieszkania komunalne, a nie w bzdury. Inaczej ciekawe, kto za kilka lat te taksówki dla seniorów opłaci, bo na pewno nie "inwestorzy" najmu krótkoterminowego, którzy tu nie mieszkają, a młodych już nie będzie.

Mam szczerą nadzieję, że projekt nie przejdzie, chociaż szczególnie się nie łudzę. 19:26, 15.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

goldenmengoldenmen

3 0

A te taxi darmowe bedzie tez w nocy zeby senior mógł bezpiecznie wrócić do domu z klubu nocnego? 01:14, 16.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RafałRafał

4 0

Potencjalnie 9000 wyborców na konto J.K . 08:54, 16.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Monika.Monika.

0 0

Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/monika26 18:51, 16.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NatalkaNatalka

1 1

Świetny pomysł! Moja babcia też już przerzuciła się z komunikacji miejskiej na optitaxi. Jest bardzo zadowolona, bo jest zawsze tam gdzie chce, nie musi dużo chodzić, a ma swoje lata i problemy z kregosłupem. Bardzo dobry krok w przód :) 13:30, 17.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%