Zamknij
REKLAMA

Paweł Lęcki u Wojciecha Herry: "Z seksem i śmiercią jest dosyć podobnie - nie potrafimy znaleźć sensownego języka" [WIDEO]

17:27, 07.04.2021 | P.S
Skomentuj Fot. Wojciech Herra - Facebook
REKLAMA

We wtorek, 6 kwietnia, sopocki nauczyciel i publicysta Paweł Lęcki wystąpił w audycji Herra on Air. Głównym tematem rozmowy pomiędzy prowadzącym program a zaproszonym gościem była świadomość śmierci. Nauczyciel zwrócił uwagę na to, jak zmieniło się nasze postrzeganie tego zjawiska w dobie pandemii, jakie wyobrażenia na temat umierania serwuje nam literatura, a także dlaczego tak trudno nam o śmierci w ogóle rozmawiać.

Zdaniem nauczyciela z Sopotu polska edukacja nie przygotowuje w sposób odpowiedni do właściwego przeżycia i rozumienia doświadczeń związanych z umieraniem. Mówiąc o śmierci zazwyczaj wpadamy w językową pułapkę podobną do tej, która nierzadko towarzyszy rozmowom o seksie -  ograniczamy się do jednego z dwóch typowych sposobów omawiania zjawiska - mówimy albo językiem infantylnym, albo drastycznym, choć ani jeden, ani drugi nie wydaje się do tego odpowiedni.

Sytuacji nie poprawiają wyobrażenia, jakie odnajdujemy w kanonie lektur szkolnych, który oswaja uczniów ze śmiercią samobójczą czy powstańczą, jednocześnie poświęcając niewiele uwagi umieraniu w bardziej codziennych okolicznościach.

Z pełnym zapisem rozmowy można zapoznać się poniżej.

[ZT]8233[/ZT]

 
 
 
 
 
 
 
 
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%