Zamknij

Świątynia Kollatha w Sopocie: miasto chce odbudować altanę przy potoku Swelina

13:28, 15.03.2021 Emil Bogumił Aktualizacja: 15:21, 15.03.2021
Skomentuj Fot. Zbiory Muzeum Sopotu udostępnione na licencji CC-BY Fot. Zbiory Muzeum Sopotu udostępnione na licencji CC-BY

Wszystko wskazuje na to, że po 20 latach od pierwszych zapowiedzi, odtworzona zostanie świątynia Kollatha w Sopocie. Dziewiątego marca minął termin składania ofert dotyczących opracowania dokumentacji projektowej "Odbudowa świątyni Kollatha w Sopocie". Jak wynika z otwarcia, w postępowaniu wzięło udział dwóch wykonawców.

O wyborze jednej z dwóch propozycji zadecyduje niższe cena, wynika z dokumentacji Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie. Do postępowania stanęli:

  • Jarosław Kwiatkowski Projektowanie (Gdańsk) - cena ofertowa brutto 30 000 złotych,
  • Gzowski Architekci (Gdańsk) - cena ofertowa brutto 47 970 złotych.

Gmina Miasta Sopotu, w imieniu której występuje ZDiZ oczekuje, że w Dokumentacji Projektowej znajdą się:

  • Wizualizacja projektu do celów promocji i informacji prasowej,
  • Inwentaryzacja stanu istniejącego terenu objętego przedmiotem zamówienia,
  • Projekt Budowlany, projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny,
  • Inwentaryzacja i gospodarka zielenią na działkach objętych przedmiotem zamówienia,
  • Projekt Wykonawczy zawierający szczegółowe rysunki wykonawcze,
  • Specyfikacje Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych,
  • Przedmiar Robót,
  • Kosztorys Inwestorski,
  • Pełnienie Nadzoru Autorskiego nad robotami budowlanymi.

W ramach realizacji zamówienia, wykonawca powinien dokonać uzgodnień m.in. z Konserwatorem Zabytków Miasta Sopotu, które dotyczyć będą pozwolenia na roboty budowalne oraz ewentualnej decyzji o wycince.

Według założeń Biura Konserwatora Zabytków, altana powinna posiadać drewniany dach pokryty miedzianą blachą, patynowaną na kolor zielony. Jej kolumny powinny zostać wykonane z drewna dębowego z miedzianą obejmą u dołu. Inwestycja ma zostać zrealizowana na istniejącym od 2012 roku cokole. Rekomendowany jest brak barierek oraz drewniane siedziska. Na środkowej kolumnie ma zostać odtworzony napis:

Ku pamięci Johannesa Kollatha od jego przyjaciela Edwarda Herbsta.

Napis powinien być wykonany w języku niemieckim wraz z tłumaczeniem na polski. Wszystkie elementy mają zostać zabezpieczone ognioochronną powłoką. Przy altanie może zostać zamieszczona tablica informacyjna.

Pierwotnie Altana upamiętniająca burmistrza Sopotu Jana Kollatha była wzniesiona na cokole granitowym. Na planie okręgu rozstawionych było sześć, wąskich kolumn wykonanych z drewna dębowego. Dach (wykonany z miedzi lub obity miedzianą blachą) opierał się przede wszystkim na środkowej, zdecydowanie szerszej kolumnie. Na niej też umieszczony był napis wyciętymi  literami: „Ku pamięci Johannesa Kollatha od jego przyjaciela Edwarda Herbsta”.


„Świątynia Kollatha” pełniła podwójną funkcję, jako altana rekreacyjna,  gdzie każdy mógł usiąść i odpocząć oraz jako pomnik upamiętniający burmistrza Jana Kollatha, dla którego priorytetem było dobro i rozwój Sopotu.  


Dlatego, też pomnik, który zrealizowano dla upamiętnienia burmistrza, nie miał być zwykłym pośmiertnym pomnikiem, ale dzięki swojej funkcji, przede wszystkim miał służyć ludziom - czytamy w opisie przedmiotu zamówienia przygotowanym przez sopocki ZDiZ.

Obecne próby odbudowy to już trzecia taka próba w Sopocie. W kwietniu 2001 roku zapowiadano inwestycję, która miała zostać zrealizowana w ramach obchodów stulecia miasta. Działań bezpłatnie podjął się wówczas Bernard Benke. Materiały budowlane miał zapewnić sopocki magistrat. O kolejnej próbie informowano w 2008 roku. Wówczas, pomysł trafił do projektu rewitalizacji parku Północnego i Południowego.

Drewniana altana była miejscem spotkań przy plaży, na granicy Sopotu i Gdyni. Powstała w 1908 roku przy potoku Swelina. W latach 50. XX wieku została podpalona, a następnie rozebrana. Została wybudowana dla upamiętnienia drugiego burmistrza Sopotu Johannesa Kollatha. Włodarz zmarł w wieku 37 lat, jako wciąż urzędujący burmistrz.

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%