Stowarzyszenie Dwie Strony Medalu, to organizacja ludzi z humorem, pomysłami i pasją. Koncepcje, idee, projekty są na porządku dziennym, a wszystko po to, aby integrować ludzi niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Bezpośrednio i medialnie.
Niebawem na sklepowych półkach pojawią się bajki. Później przyjdzie czas na metamorfozy, teledysk i pełnometrażowy film ukazujący codzienne życie osób niepełnosprawnych na przestrzeni 20 lat. Inicjatorką stowarzyszenia jest Magda Kulczewska. Dzielnie wspiera ją pełnomocnik zarządu stowarzyszenia, Piotr Patelczyk. Wspólnie, dzięki poczuciu humoru i charyzmie zawojowali nie tylko osoby prywatne, kawiarnie, restauracje, wydawnictwa, ale też znane i lubiane gwiazdy filmowe.
W skrócie telegraficznym – głową muru nie przebiję
Jestem osobą od urodzenia niepełnosprawną ruchowo. Poruszam się na wózku inwalidzkim. – mówi inicjatorka stowarzyszenia, Magda Kulczewska. - Jednak nie przeszkadza mi to w żadnym stopniu w spełnianiu swoich marzeń czy też w realizacji planów. Chociaż ukończyłam studia na wydziale ekonomii i zarządzania UG, a wykształcenie mogłyby mi zapewnić pracę zawodową, to jednak praca społeczna jest moją największą pasją. Od zawsze lubię pomagać i robić coś dla innych – paradoksalnie pomagając w ten sposób także samej sobie. Stąd też narodził się pomysł założenia Stowarzyszenia Dwie Strony Medalu, którego jestem prezesem.
Chciałam mieć jakiś pomysł na siebie. Zaczęło się od projektu bajkowego. Pojawiła się bariera pod tytułem „finanse”. Doszłam do wniosku, że jako osoba prywatna tego muru nie przebiję, więc trzeba coś założyć. Tak powstało stowarzyszenie, w bardzo dużym skrócie telegraficznym.
Projekt bajkowy, to projekt 35 bajek opowiadający o potrzebach osób niepełnosprawnych. Od razu rozwiewam wątpliwości – ani jednej bajki nie napisałam ja!
Bezczynność? Nie moja bajka!
Powodem, dla którego powstał projekt bajek zatytułowanych „Dwie Strony Medalu” były przede wszystkim moje osobiste, niekoniecznie pozytywne wnioski dotyczące poziomu szeroko rozumianej integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Zostały wysnute na podstawie wieloletnich obserwacji zachowań środowiska osób w pełni sprawnych w stosunku do osób niepełnosprawnych i odwrotnie. Dlatego też chciałam samodzielnie stworzyć jakiś projekt, który pokazywałby już najmłodszej grupie społecznej, jaką są dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym, że niepełnosprawność, to nie jest coś, od czego należy uciekać czy coś, co należy krytykować. Chciałam uświadomić przede wszystkim dzieciom, że osoby niepełnosprawne to tacy sami ludzie jak osoby w pełni sprawne.
Moim kolejnym marzeniem dotyczącym tego, co chciałam zmienić w naszym społeczeństwie było nawiązanie dialogu między rodzicem a dzieckiem – zarówno w środowisku osób niepełnosprawnych, jak i w pełni sprawnych. Chciałam żeby rodzice dzieci w pełni sprawnych zaczęli rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat niepełnosprawności aby tłumaczyć im, skąd w ogóle bierze się naszym życiu niepełnosprawność i pokazywać, że ich niepełnosprawni rówieśnicy też mogą mieć takie same marzenia, plany czy też po prostu żyć tak samo, jak oni. Oczywiście w miarę swoich możliwości psychofizycznych.
A w bajkach- gromada gwiazd
Bajki zostaną wydane w postaci ilustrowanej książki, w której ilustracje przygotowane są w formie kolorowanki. Każde dziecko może pokolorować obrazek według własnego pomysłu. Ukażą się również w formie audiobooka, w którym każdą z bajek czyta inna znana powszechnie osoba. Udział w nagraniach wzięli:
Adam Ferency, Agnieszka Judycka, Agnieszka Więdłocha, Anna Popek, Bożena Stachura, Katarzyna Dąbrowska, Magdalena Różyczka, Magdalena Walach, Wojciech Mecwaldowski, Robert Gonera, Tomasz Ciachorowski, Grażyna Wolszczak, Emilia Komarnicka, Anita Sokołowska, Michał Olszański, Leszek Lichota, Waldemar Błaszczyk, Piotr Polk, Piotr Andrzejewski, Rafał Fudalej, Maciej Radel, Olga Borys, Joanna Jeżewska, Dominik Bąk, Lucyna Malec, Marcin Bosak, Marcin Janos Krawczyk, Ewa Skibińska, Ewa Wachowicz, Bartosz Obuchowicz, Radosław Krzyżowski, Andrzej Nejman, Paulina Holtz, Aleksandra Woźniak, Jacek Bończyk
Każda z bajek opowiada o innej dyscyplinie sportu i opisuje zmagania całych drużyn i indywidualnych sportowców. Mamy tu boks, tenis stołowy, kolarstwo, parajeździectwo, pływanie, narciarstwo, curling na wózkach, strzelectwo, i wiele innych.
Sopot z sercem i z widelcem!
Działamy na terenie całej Polski, ale z radością wzięliśmy czynny udział w ostatnim Festynie Organizacji Pozarządowych właśnie w Sopocie. Pierwszą imprezę integracyjną inaugurującą działalność zorganizowaliśmy w Zatoce Sztuki. Współpracujemy z kilkoma sopockimi restauracjami w ramach projektu Kawa dla Stowarzyszenia. Podobnie film i teledysk, to pomysł Piotra. Zaprzyjaźnione z nami kawiarnie i restauracje wprowadzają do menu specjalną pozycję – kawę, herbatę, danie obiadowe, deser, napój - pod nazwą stowarzyszenia. Cena jest o 2 do 5 złotych wyższa. Nadwyżka cenowa jest przekazywana jako darowizna dla organizacji. Czasem zdarzało się, że właściciel knajpy był chętny do współpracy, ale problemy robiła księgowa, bo nie wiedziała, jak rozliczyć darowiznę.
zdj. Kawiarnia Młody Byron
Projekt realizuje Maverick Gdańsk, Zatoka Sztuki, Bosco Sopot, Bangkok Thai Sopot, Zakorkowani Wine Bistro Gdańsk, U Kucharzy Gessler Sopot, Przepis na Gdańsk, Cafe Klaps Gdynia, Klubokawiarnia 3Sioistry Sopot, Młody Byron Sopot, Morska Sopot. Zapraszamy!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz