Zamknij
REKLAMA

Kto zapłaci za nieodśnieżony chodnik? Grzywna może wynieść nawet 1,5 tys. zł

19:33, 19.01.2021 | P.S
Skomentuj esopot.pl
REKLAMA

Do uprzątnięcia śniegu z chodników zobowiązani są właściciele lub administratorzy sąsiadujących z nimi budynków. Niewywiązanie się z tego obowiązku może narazić takie osoby na mandat, a także poniesienie odpowiedzialności w przypadku założenia sprawy o odszkodowanie przez osobę, która ulegnie wypadkowi.

Wymiar kary, która może być nałożona za niewywiązanie się z obowiązku odśnieżania chodnika reguluje Kodeks Wykroczeń. Zgodnie z przepisami tego typu niedbalstwo może nas słono kosztować.

"Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany" - czytamy w Kodeksie Wykroczeń.

Obowiązek odśnieżania dotyczy tylko tych właścicieli nieruchomości, których posesje znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie chodnika. To znaczy, że obowiązek taki nie występuje w przypadku, kiedy pomiędzy chodnikiem a początkiem posesji jest np. pas zieleni. Co więcej obowiązek utrzymania czystości i porządku obejmuje również usuwanie nawisów śnieżnych oraz sopli, które mogłyby być zagrożeniem dla pieszych.

Warto przy tym pamiętać, że do odśnieżania znacznej części przestrzeni miejskiej zobowiązane jest też samo miasto. Mowa tu o przystankach autobusowych, alejkach na cmentarzach i w parkach czy miejscach postojowych w strefach płatnego parkowania. Pracownicy służb miejskich dbają także o odśnieżenie schodów terenowych, tuneli czy chodników podlegających Zarządowi Dróg i Zieleni. Jak informują jednak mieszkańcy Sopotu, nie brakuje sytuacji, w których pługi, odgarniając śnieg, ograniczają możliwość przejścia chodnikiem.

Na tegoroczny sezon zimowy Sopot przygotował około 1200 ton piasku, blisko 600 ton soli, a także wiele urządzeń. Wśród sprzętu wykorzystywanego przez ZDiZ znajdują się m.in. dwie koparko-ładowarki, pięć pługopiaskarek, miniładowarka BOBCAT, ciągnik z pługiem oraz samochód skrzyniowy.

O stan dróg i chodników dbają także pracownicy sopockiego ZOM. Korzystają oni z dwóch samochodów z hakiem, pługiem i posypem, dwóch traktorów JOHN DEERE z pługiem i posypem, traktora z pługiem, posypem lub szczotką oraz dwóch samochodów ze skrzyniami. Wykorzystywany jest także sprzęt ręczny - pięć spalinowych odśnieżarek szczotkowych oraz trzy posypywarki ręczne. Ponadto w gotowości pozostaje 13 osób do mechanicznego i ręcznego odśnieżania chodników. Utrzymywane są także dyżury nocne i weekendowe, w trakcie których monitorowana jest sytuacja na drogach.

Według aktualnych prognoz pogody w tym tygodniu czeka nas jednak ocieplenie. Niewykluczone więc, że już niebawem o odśnieżaniu posesji będziemy mogli zapomnieć. Jak podają meteorolodzy, w nadchodzących dniach temperatury w Sopocie będą sięgać od 1o C do 4o C. 

[ZT]7223[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

MM

1 0

Troche ruchu przyda sie ludziom. Wyjdzie tylko na zdrowie kanapowcom. 11:19, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekawskiCiekawski

2 0

A jaka jest kara dla miasta za nie odśnieżenie ulicy ??? 14:52, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%