Zamknij

Sopot: Wersy na Trybunał! Trójmiejskie poetki walczą o prawa kobiet

18:00, 17.11.2020 P.S Aktualizacja: 13:07, 19.11.2020
Skomentuj Fot. Natalia Żuk Fot. Natalia Żuk

Na fali protestów organizowanych przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego coraz częściej ich uczestnicy poszukują alternatywnych form wyrażania sprzeciwu. 25. dnia Strajku Kobiet studentki z Sopotu i Gdańska postanowiły zainicjować własne działanie, wykraczające poza uliczne demonstracje. W poniedziałek, 16 listopada, zapoczątkowały akcję #strajkkultury, której celem jest okazanie wsparcia protestującym. Młode artystki przedstawiły nagrania, w których zestawiły ze sobą obraz i słowo.

Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia są trzy studentki Uniwersytetu Gdańskiego - Paulina Kwiatkowska, Urszula Sikora i Maria Wrzeszcz - autorki, będące jeszcze przed debiutem książkowym, wielokrotnie docenione podczas licznych konkursów poetyckich.

Jak wyjaśniają, ich inicjatywa ma na celu włączenie się w akcje protestacyjne poprzez prezentację swojej twórczości. W działalności kulturalnej widzą przede wszystkim szansę na to, aby podzielić się tym, co czują i zamanifestować swój sprzeciw wobec ograniczania ich praw.

– To manifest twórców, którzy nie wyrażają zgody na zawłaszczanie wolności jednostek przez państwo. Każdy z zaprezentowanych przez nas tekstów jest obrazem naszych osobistych odczuć - przekonują organizatorki akcji. 

Na klipach autorki zaprezentowały ujęcia z demonstracji oraz miejsca dla siebie ważne, osadzone w znanych miejscach Trójmiasta. Najistotniejszy jest jednak przekaz.

– Chodzi o to, żeby nagrywać filmy, na których czytamy teksty w temacie wolności. Tekst może być autorski lub cudzy (wtedy dajcie koniecznie znać, czyj tekst czytacie). Forma również jest dowolna. Może to być wiersz, fragment prozy czy sztuki. Co ma być na nagraniu? Co chcecie! Protestujący, ludzie siedzący w parku, plaża, cokolwiek. Ważne, żeby się wypowiedzieć i nominować kolejne osoby – wyjaśniają autorki.

Wiersze protestacyjne

Do wyzwania poetyckiego zapoczątkowanego przez młode autorki odniósł się m.in. Paweł Lęcki, nauczyciel z II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie, znany ze swojej działalności edukacyjnej i publicystycznej.

–  Warto wsłuchać się w słowa na tym filmie. I generalnie wsłuchać się w to, co mają do powiedzenia tak zwani młodzi wobec świata nas, tak zwanych dorosłych – czytamy na facebookowym profilu sopockiego nauczyciela.

O tym, że mówienie to stanowienie o sobie, przekonują inicjatorki akcji. Literatura to dla nich naturalne tworzywo dla wyrażania emocji i przekonań. Piszą w sposób zaangażowany, bo widzą w tym szansę na to, by ich głos nie został pominięty.

– Protestujemy, ponieważ chcemy zaznaczyć, że mamy do powiedzenia więcej niż osiem gwiazd. Jest to akcja kulturalna, która ma zaangażować środowiska twórcze (ale dołączyć może każdy) i pokazać, że nie jesteśmy bierni. Walczymy tym, co mamy, a mamy słowo. Mówimy jasno, że nie zgadzamy się z wyrokiem Trybunału, nie zgadzamy się na agresję władzy, odbieranie Polkom wolności wyboru i prawa do samostanowienia – wyjaśnia Paulina Kwiatkowska, studentka filologii rosyjskiej i jedna z pomysłodawczyń Strajku Kultury.

Z materiałem przygotowanym przez trójmiejskie poetki można zapoznać się poniżej. Każdy klip stanowi efekt ich własnej pracy i jest odpowiedzią na zmieniającą się sytuację strajkową.

Wśród osób nominowanych do udziału w akcji znaleźli się poeci, krytycy, naukowcy, animatorzy kultury i twórcy internetowi. W gronie osób zaproszonych do udziału są m.in. Barbara Piórkowska, Karol Maliszewski, Paweł Baranowski, Dominika Lewicka-Klucznik, Rudka Zydel czy Katarzyna Andrulonis. Nie zabrakło także pism i organizacji kulturalnych, takich jak kwartalnik literacki Strona Czynna czy poznańska Fundacja KulturAkcja.

Swoje uczestnictwo w akcji zapowiedzieli jak dotąd m.in. Wojciech Boros, redaktor Kwartalnika Artystycznego BLIZA ("Nierealit górski" - 1997, "Jasne i Pełne" - 2003, "Złe zamiary"- 2008, "Pies i Pan" - 2014) oraz Patrycja Sikora, redaktorka Kwartalnika Literackiego Strona Czynna ("Instrukcja dla ludzi nie stąd"2020).

Do udziału w przedsięwzięciu artystki zaprosiły także osoby zaangażowane w życie naszego miasta. Nominacje przypadły m.in. wiceprezydent Sopotu Magdalenie Czarzyńskiej-Jachim oraz Przemkowi Staroniowi, Nauczycielowi Roku 2018.

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

gdanski01gdanski01

11 26

Piękne wiersze i ważne głosy! Super, że młodzi się angażują. Takiej Polski nam potrzeba! 19:48, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

sopocka35sopocka35

29 10

Cóż... Grafomania niestety nie jest zabroniona przez prawo, a szkoda;) 21:12, 17.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

StopHejteromStopHejterom

6 14

Takie określenia proszę zostawić na Wojciecha Wencla i jego reżimową "poezję". :) 01:31, 18.11.2020


sopocka7sopocka7

9 23

Genialne!!! 13:22, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Murek13Murek13

9 17

Mega fajne!!! 23:40, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zoffia92Zoffia92

8 17

#girlspower
Brawo, dziewczyny! 23:42, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LubyconiecoLubyconieco

8 17

Dziewczyny, jesteście cudowne, a wiersze piękne :) pozdrawiam 01:19, 19.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%