Zamknij

Prezydent Sopotu przeciw oskarżeniom Rzecznika Praw Dziecka. Apel stowarzyszenia "Samorządy dla Polski"

10:16, 15.09.2020 P.S Aktualizacja: 16:12, 15.09.2020
Skomentuj

Zarząd Stowarzyszenia "Samorządy dla Polski" wydał oświadczenie w sprawie listu wystosowanego przez Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka. W piśmie RPD do Ministra Edukacji Narodowej czytamy, że "samorządy, wykorzystując pandemię i luki w przepisach, oszczędzają na szkołach, rozwiązując małe klasy, a uczniów umieszczając w przepełnionych oddziałach". W sprawie głos zabrali Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, i Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin.

Oświadczenie stowarzyszenia "Samorządy dla Polski"

Jako przedstawiciele gmin wiejskich, miejskich  oraz powiatów stanowczo protestujemy przeciwko bezpodstawnemu oskarżaniu samorządów przez Rzecznika Praw Dziecka o trudną sytuację dzieci i przepełnienie klas w szkołach.

 

Sytuacja jest trudna, ale jeśli ktoś „oszczędza na dzieciach”, to jedynie rząd, który z roku na rok zmniejsza swój udział w finansowaniu edukacji, dokładając jednocześnie zadań i wydatków. Od pięciu lat zmniejsza się systematycznie udział subwencji w wydatkach samorządów na oświatę. W wielu gminach subwencja pokrywa zaledwie 60 proc.  kosztów funkcjonowania szkół.  Pozostałe środki, w tym m.in. na wrześniowe  podwyżki dla nauczycieli pochodzą  wyłącznie z budżetów samorządowych. A te budżetu są mocno ograniczone głównie poprzez spadek dochodów samorządów wywołany decyzjami podatkowymi rządu  i kryzys ekonomiczny w efekcie  pandemii.

 

Funkcjonowanie szkół w reżimie sanitarnym – np. podział na grupy, lekcje zdalne dla uczniów przewlekle  chorych czy wydłużone godziny pracy szkół,  także generuje dodatkowe koszty, które nie są w żaden sposób rekompensowane samorządom. Warto przy tym podkreślić, że pomimo różnych trudności, braku spójnych i jednoznacznych przepisów szkoły i samorządy starannie przygotowały placówki do funkcjonowania w reżimie sanitarnym.

 

Chcemy również przypomnieć, że to przeprowadzona bez konsultacji z samorządami reforma ustroju szkolnego w latach 2017-2020 spowodowała wzrost liczby uczniów w klasach, znaczne zwiększenie liczby oddziałów oraz wydłużenie czasu pracy w szkołach podstawowych.

 

Apelujemy, aby zamiast bezpodstawnie oskarżać samorządy, rozpocząć wspólne działania w celu poprawy jakości i warunków nauczania. Systemowych zmian wymaga nie tylko system finansowania oświaty, ale także kwestie podstawy programowej  czy cały obszar pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży.

 

z poważaniem,
Jacek Karnowski - Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Samorządy dla Polski"
Dorota Zmarzlak - Członek Zarządu Stowarzyszenia "Samorządy dla Polski"

[ZT]5875[/ZT] 

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%