Polski Instytut Ekonomiczny opublikował ranking najbogatszych samorządów w Polsce. W czołowej dziesiątce znalazło się sporo nadmorskich miejscowości, w tym Sopot. Jak wynika z raportu, dochód Sopotu per capita wyniósł w 2019 roku ponad 10 tys. złotych.
W raporcie PIE nie pojawiają się duże miejscowości. Zestawienie zdominowały mniejsze gminy, których atrakcyjność wynika z innych czynników niż wielkość aglomeracji.
Najzamożniejsze gminy to tzw. „polskie emiraty”, czyli miejscowości, w których ulokowane są duże kopalnie. Dotyczy to np. Kleszczowa i Rząśni, które zyskują dzięki lokalizacji na ich obszarze Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i elektrowni. Drugi typ bogatych małych gmin, to kurorty turystyczne i uzdrowiska. W tej grupie mamy np. Rewal, Postomino, Karpacz. Trzecią grupą zamożnych gmin wiejskich są te, które korzystają z efektów aglomeracyjnych, czyli leżą w pobliżu metropolii – to chociażby podwarszawski Nadarzyn, czy leżące blisko Poznania Tarnowo Podgórne, w którym działa 5 tysięcy firm dających zatrudnienie ok. 40 tys. osób - czytamy w Tygodniku Gospodarczym PIE.
Wśród 20 najbogatszych polskich gmin 12 jest wiejskich, 5 miejskich i 3 miejsko-wiejskie. Sopot zajął w zestawieniu 7. lokatę.
4 1
Sopot tak bogaty że UM twierdzi że nie postawią nowych parkomatów bo są za drogie. A potrzeba raptem 3 sztuki tylko w okolicach Morskiej i Haffnera. Te "bogactwa" Sopotu to kudłaty chyba z Dulczessą przepijają.
1 1
prywatne oszczędności miłościwie nam panującego w stosunku do jego dochodów wydają się potwierdzać, że kasa mu gdzieś płynie szerokim strumieniem
0 0
I co z tego ?
Co z tego mamy my, mieszkańcy ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz