Zamknij
REKLAMA

"Na całe szczęście w Sopocie mamy tylko 4 przypadki" - Jacek Karnowski podsumowuje aktualną sytuację związaną z koronawirusem

20:00, 24.06.2020 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Podczas dzisiejszej transmisji Wirtualnej Polski wystąpił Jacek Karnowski. Prezydent Sopotu mówił o obecnej sytuacji w kraju i negatywnych skutkach poluzowania obostrzeń. "Szkoda, że nie kierowano się epidemiologią" - komentował decyzję rządu. "Dyskusji autorytetów, poza dyskusją polityków wciąż brakuje (...) Szkoda, że tak szybko poluzowaliśmy obostrzenia. Potrzebne są zasady, aby koronawirusa nie przenosić". Według Jacka Karnowskiego wycofanie ograniczeń było podyktowane politycznymi motywami "Chciano przeprowadzić na siłę wybory 10 maja". Prezydent Sopotu wypowiedział się również o negatywnym przykładzie, jaki daje władza obywatelom Polski. Jego zdaniem, przykład idzie z góry - brak przestrzegania zasad przez Andrzeja Dudę i Premiera sprawiają, że Polacy nie zachowują dystansu społecznego, co przyczynia się do wzrostu zachorowań.

Sezon turystyczny - 50 turystów ze Śląska przebywających na urlopie w Rewalu zostało poddanych kwarantannie. Czy podobna sytuacja może zaistnieć w Sopocie? Pytała dziennikarka WP. 

Jacek Karnowski odpowiedział, że mimo coraz większej ilości turystów, w Sopocie liczba zachorowań wynosi 4. Osoby zakażone wróciły z podróży. Prezydent zaznaczył, aby nie stygmatyzować ludzi, powiedział "Chciałbym zaprotestować określeniu turyści ze Śląska.. W każdym województwie mamy jeszcze objawy epidemii, nie tylko na Śląsku (...)  Nie stygmatyzujemy nikogo i bardzo chętnie widzimy wszystkich, także ze Śląska, w Sopocie - zapewnił.

Brak zasad i rozluźnienie wśród Polaków

"Jako Polacy bardzo się rozluźniliśmy. Mocno słuchaliśmy się na początku. Szkoda żeśmy nie wytrzymali tego ciśnienia. I nie ma też strategii pokazania ludziom, że znów jest potrzeba wprowadzenia zasady, żeby wirus się nie roznosił" - przekonywał Prezydent Sopotu

Wsparcie rządu - realna pomoc czy iluzja?

Jacek Karnowski negatywnie skomentował także działania TVP, którą nazwał tubą propagandy rządu. Odnosząc się do pytania o wsparcie dla samorządów powiedział "Najpierw propaganda, później fakty". Prezydent Sopotu poinformował o spotkaniu z p. Emilewicz, na którym obiecano samorządom 6 miliardów zł, jednak dotychczas nie wpłynął projekt ustawy. Według J. Karnowskiego pomoc jest jedynie częściowa, gdyż wcześniej odebrano samorządom 12 miliardów zł za subwencję oświatową. Czy pomoc trafi do wszystkich? Prezydent Sopotu wątpi również w te działania rządu "oby pieniądze nie trafiły tylko do tych samorządowców, którzy popierają partię rządzącą". O paradoksach decyzji władz mówił również w kontekście wozów strażackich, które maja otrzymać gminy z największą frekwencją, a nie te, które tego najbardziej potrzebują. 

"Samorządowcy są skłonni do współpracy z rządem, aby wspólnie ustalać projekty ustaw" podsumował Jacek Karnowski.

Jacek Karnowski popiera Rafała Trzaskowskiego 

Prezydent Sopotu nie kryje, że swojego poparcia w wyborach udziela Rafałowi Trzaskowskiemu, który zapewnia o współpracy z samorządowcami. "Szkoda, że rząd  PiS przypomina sobie o samorządzie na tydzień przed wyborami" - wypowiedział się Karnowski o działaniach Prawa i Sprawiedliwości. 

Zatoka Sztuki - brak niezależnej prokuratury

W rozmowie poruszono również kwestię Zatoki Sztuki. "Nie ma niezależnej prokuratury w Polsce - i tutaj też nie wierzę,że prokuratorzy z Gdańska działali sami (...) Niedociągnięcia w tym śledztwie są wielkie - tak samo jak ws. pedofilii w kościele".

Czy to śledztwo doprowadzi do końca tą sprawę? - pytała prowadząca. "Nie wierzę, że bez publicznej kontroli nad śledztwem zostanie ono doprowadzone dobrze do końca". 

 na podst. https://www.facebook.com/watch/live/?v=650903845633225&ref=watch_permalink

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PawełPaweł

2 11

Mądry człowiek, a z takimi POpaprańcami trzyma. 05:48, 25.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA