Rower to bardzo popularny środek transportu. Jest ekonomiczny, ekologiczny, a w czasie walki z koronawirusem bezpieczny dla użytkowników. Aby bezpieczeństwo było zachowane w każdym aspekcie należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów, a także wzajemnej życzliwości wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Wczoraj (27.05.2020 roku) po południu policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie otrzymali zgłoszenie o wypadku rowerzysty, do którego doszło ul. Smolnej. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów, którzy potwierdzili zgłoszenie i ustalili, że 13-letni rowerzysta na odcinku leśnym wywrócił się i doznał obrażeń. Młody gdańszczanin w rozmowie powiedział policjantom, że jadąc rowerem w pewnym momencie nie zapanował nad nim i wywrócił się. Na miejscu załoga pogotowia ratunkowego udzieliła pomocy 13-latkowi, który razem z matką pojechał do szpitala na dalsze badania.
Sopoccy policjanci przypominają!
Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników: pora dnia, warunki pogodowe, ale najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, w tym przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów. Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
Obowiązkowe wyposażenie roweru:
Rowerzysta jadąc po drodze jest obowiązany:
Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).
Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.
Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:
Z dzieckiem na rowerze
Rowerzysta a przejście dla pieszych
Zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:
Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:
Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu. Przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami, i tak:
· zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe,
· jeżeli skręca w drogę poprzeczną, również jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić,
· przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi,
· kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
Ponadto podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.
/źródło KGP/
0 0
rowery to, rowery tamto - weźcie się w końcu za hulajnogi w tym mieście, ludzie stwarzają na nich dużo większe zagrożenie poruszając się jak królowie szos