Zamknij

Sopot: Zabytkowe budynki z dotacją na prace konserwatorskie

10:02, 22.05.2020 P.S Aktualizacja: 10:03, 22.05.2020
Skomentuj Fot. Fotobank.PL/UMS Fot. Fotobank.PL/UMS

Aleksandra Narczewska z sopockiego Biura Konserwatora Zabytków poinformowała na sesji, że do komisji do spraw dotacji wpłynęły w sumie 32 wnioski, z których 9 rozpatrzono pozytywnie. "Skoncentrowaliśmy się w tym roku głównie na pracach ratujących zabytki" - powiedziała Narczewska wyjaśniając, że dotacje przyznano m.in. na remonty dachów i innych elementów konstrukcyjnych oraz wykonanie izolacji.

"Wybraliśmy również trzy elewacje, bo są one w stanie agonalnym" - poinformowała, dodając, że chodzi o elewacje budynków przy ul. Lipowej 15, Al. Niepodległości 719 oraz ul. Jagiełły 4.

W przypadku siedmiu zabytkowych obiektów (wpisanych do rejestru lub gminnej ewidencji), ich gospodarze otrzymają dotacje sięgające od 20 do 50 proc. kosztów wykonanych prac.

Narczewska wyjaśniła też, że w przypadku dwóch dotacji komisja zaproponowała zwiększenie poziomu dofinansowania do 70 proc. kosztów. Dodała, że chodzi tu renowację okien skrzynkowych w dwóch lokalach w budynku przy ul. Jagiełły 12. "Stolarka okienna będzie w sposób profesjonalny podana konserwacji" - podkreśliła.

Sopoccy radni jednogłośnie opowiedzieli się za przyznaniem dotacji. Ich łączna wysokość może sięgnąć maksymalnie 397 tys. zł.

Poza pracami przy elewacjach trzech budynków i renowacją okien skrzynkowych w domu przy ul. Jagiełły 12, dotacje przeznaczone zostaną także na: remont fragmentu ściany szachulcowej w obiekcie przy ul. Parkowej 45, remont dachu i opierzeń, izolację przeciwwilgociową i remont elewacji frontowej w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 98, remont elewacji z odtworzeniem sztukaterii i konserwacją stolarki w domu przy al. Niepodległości 725 oraz remont dachu budynku przy ul. Wybickiego 38.

Pierwsza pisemna wzmianka o Sopocie - wówczas małej wiosce rybackiej - datowana jest na 1283 r. Pojawia się ona w dokumencie, w którym książę pomorski Mściwój II podarował Sopot cystersom mającym swój klasztor w Oliwie. Od połowy XVI w. w wiosce zaczęły powstawać letnie rezydencje bogatych patrycjuszy gdańskich a także zagranicznych dyplomatów.

W początkach XIX w. z Sopotem związał się francuski chirurg wojskowy Jan Jerzy Haffner: na zakupionej przez siebie działce wybudował on zakład kąpielowy (łazienki) i pierwszy Dom Zdrojowy. W okolicy szybko zaczęły powstawać parki, zbudowano także pierwsze molo, a miejscowość uznano za kąpielisko. W 1901 r. Sopot otrzymał prawa miejskie. Z biegiem lat w kurorcie zaczęło coraz szybciej przybywać - często bogato zdobionych w eklektycznym stylu - domów i kamienic. Wiele z nich zostało wpisanych do rejestru zabytków, a inne - do gminnej ewidencji zabytkowych obiektów. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ dki/

[ZT]4783[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%