Zamknij
REKLAMA

"Słuchajcie wirusologów i lekarzy". Sopocki ksiądz apeluje [WIDEO]

19:16, 23.03.2020 | Anna Nagel
Skomentuj
REKLAMA

Na całym świecie trwa dyskusja, czy w czasie pandemii powinno uczęszczać się do kościoła. Wielu katolików uważa, że jest to miejsce święte, gdzie Bóg chroni człowieka przed zarażeniem. Podobnym postawom sprzeciwia się jeden z sopockich księży – Łukasz Olszewski, który poruszył temat na kazaniu rekolekcyjnym. 

Parafia Zesłania Ducha Świętego w Sopocie zdecydowała się na wprowadzenie nabożeństw do Internetu. Za nami jest już pierwsza transmisja z Drogi Krzyżowej, jak i nagranie z rekolekcji. Kazanie księdza Łukasza Olszewskiego pojawiło się w serwisie YouTube w niedzielę, 22 marca. 

– Dzisiejsza czwarta niedziela Wielkiego Postu tradycyjnie nazywana jest niedzielą Laetare, co z łaciny znaczy niedziela radości. Ale przyznajmy, patrząc po ludzku, brzmi to trochę, jak ponury żart, bo z czego tutaj się cieszyć. Jeżeli nie jesteśmy producentami maseczek ochronnych albo papieru toaletowego, to rzeczywiście tych powodów do radości jest nie za dużo – rozpoczął ksiądz. 

Kazanie odnosiło się m.in. do znaczenia rekolekcji w tym trudnym dla wszystkich okresie. Ksiądz nawiązał również do postawy niektórych katolików. 

– Niektórzy w obliczu zagrożenia mówią: “nie ma co słuchać wirusologów, lekarzy, ludzi, którzy na tym się znają, wystarczy, że ja zaufam Bogu”. Można słyszeć nawet teksty: “przecież Pan Jezus, Bóg, kościół nie zarażają”. Jest to zupełne pomieszanie porządku i traktowanie Boga jako piorunochronu, żądając, że każdy grom, który sam wywołuję swoją nieodpowiedzialnością, on ma przechwycić i mnie uratować. To prawda, że Bóg opiekuje się nami, ale robi to również, albo przede wszystkim, przez wskazania ludzi mądrych, którzy mówią, co robić, a czego unikać. Jeżeli będziemy lekceważyć te wskazania i w nich nie widzieć bożego działania, a jedynie chcieć cudownych interwencji bożych, wtedy będziemy wystawiać Go na próbę. To też jest fałszywy obraz Boga – mówił ks. Olszewski. 

Rekolekcje trwają do środy, 25 marca. Możecie oglądać je w serwisie YouTube, na facebookowym profilu parafii. – Sytuacja, w której jesteśmy, jest nowa, jest inna. Jednak Bóg jest ten sam. Działa za każdym razem, również może działać w te rekolekcje. W tych dniach możemy go doświadczyć – podsumowuje ksiądz Olszewski. 

(Anna Nagel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

DorotaDorota

5 0

Najfajniejszy Ksiądz na świecie 😉 22:05, 23.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ks. Olekks. Olek

0 0

https://opoka.news/rozpoczela-sie-zbiorka-na-respiratory

Prośba o ofiary na respiratory. Zamiast jałmużny czy kolekty albo papierosów. Pilne! 23:08, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz